Foto

Moderátor Saša Hemala při loňské aukci. Akt vpravo je od Václava Zoubka.

 

Dětem pomáhají i akty od Václava Zoubka

V aukci bude třicítka obrazů

RAKOVNICKO. Tři desítky malířů a grafiků pomáhají každý rok svými díly dětem z dětských domovů. Díky nim mohou chodit do zájmových kroužků, věnovat se svým zálibám, učit se cizím jazykům, ale i tomu, jak se v dospělosti osamostatnit. Peníze na tyto prospěšné aktivity získává novostrašecký Klub přátel dětí dětských domovů z dobročinné aukce obrazů. Letošní, v pořadí již jedenáctá, se uskuteční 3. května v Žofín Garden. Mezi třicítkou obrazů bude i jeden od ředitele Rabasovy galerie Václava Zoubka.

„Pan Zoubek nám dává obraz pokaždé, jeho podpory si moc vážíme. Aukce je stěžejní akcí naší nadace. Od státu nedostáváme ani korunu, proto musíme peníze pro děti shánět od sponzorů. Loni se nám například podařilo obrazy vydražit za 916 tisíc korun, což je krásná částka,“ říká Jarmila Divišová z Klubu přátel dětí dětských domovů.

Aukci moderuje Saša Hemala a vždy při ní vystupuje nějaký host, v posledních letech to byli například houslista Pavel Šporcl nebo zpěvák Martin Chodúr. Zatím se nestalo, že by se některé z výtvarných děl nevydražilo. „Malířům nikdy nediktujeme, jaký obraz by měli do aukce věnovat, je to jen na nich. Od Václava Zoubka dostáváme pastelem malované akty. Ten loňský se vydražil za 35 tisíc korun,“ přibližuje Jarmila Divišová.

Ze získaných prostředků klub dětem financuje vzdělávání, zájmové aktivity, rekvalifikační kurzy a podobně. „Letos poprvé také pojedou na mezinárodní tábor pod vedením velmistra Rytířského řádu svatého Václava. Budou na něm děti od 15 do 18 let a já bych na něm měla mít workshop přípravy dětí do života. Zmapujeme si, které dospívající děti budou vycházet z dětského domova a jak jim můžeme pomoci,“ vysvětluje.

„Před lety se aukce obrazů konala u nás v synagoze. Když jsem viděl, s čím vším klub dětem pomáhá, řekl jsem, že má u mě vždy dveře otevřené. Občas totiž máte pocit, že se někdo zmocnil adres výtvarných umělců, protože se vám ob týden ozývá někdo, kdo by chtěl obraz na dobročinnou věc. Proto dávám jen těm, které znám a jsou prověření. Je pro mě rozhodující, aby to bylo na činnost, která má opravdu smysl,“ říká Václav Zoubek.

Kromě Klubu přátel dětí dětských domovů poskytuje své obrazy i Nadaci Charty 77, která rovněž pomáhá dětem se vzděláváním, nebo nemocným. Mezi výtvarníky, jejichž díla se budou 3. května dražit, bude jako tradičně i Jiří Anderle.

Markéta Hartlová

« Zpět