Foto

Kuchyně v lubenském kulturáku vaří obědy od 4. července.

Obědy už v Lubné vaří nejen pro školu a důchodce

Od září s novou školní kuchyní

LUBNÁ. V lubenské základní škole sice ještě stále pracují řemeslníci, ale nová kuchyně s jídelnou už je hotová. Všechny spotřebiče jsou na svém místě a kdyby se žákům zachtělo vrátit se do školy o pár týdnů dříve, mohla by začít vařit. S takovou alternativou ale pochopitelně nikdo nepočítá. Školní rok začne 4. září a bude to podruhé, kdy žáky přivítá jiná škola, než jakou opouštěli před prázdninami. Zatímco loni jim řemeslníci vykouzlili nové šatny a družinu, letos je čeká nová kuchyně s jídelnou. Bude to poprvé v historii lubenské základky, kdy se bude vařit přímo ve škole.

Když v červnu odcházely děti na prázdniny, už se v budoucí kuchyni bouralo a vrtalo. Postupně zmizely dělící příčky a vznikl jeden velký prostor. Pohledům zvědavých školáků byl ale skrytý za dočasnou stěnou ze sádrokartonu, která oddělovala staveniště od školních chodeb. O to větší překvapení pro ně v září bude, až místo sádrokartonu spatří prosklené stěny a za nimi moderní stravovnu. Nebylo by divu, kdyby díky tomu počet strávníků narostl.

„Momentálně se ve škole pracuje na dlažbě v chodbě. Původně se s tím nepočítalo. Když jsme ale po dokončení dlažby v jídelně zjistili, že je místy rozdíl ve výšce podlahy až tři centimetry, rozhodli jsme se, že necháme položit novou dlažbu i na chodbě. Ta stará byla nejen křivá, ale také tmavě hnědá, takže byla chodba kvůli tomu moc tmavá. Vybrali jsme světlé dlaždice, jaké se loni pokládaly v nové přístavbě, takže se podlahy na chodbě sjednotí,“ vysvětluje starosta Pavel Soukup. Dlaždice opět získala obec sponzorsky od firmy Rako. Kvůli pokládce se sice stavební práce protáhnou, ale nic nenasvědčuje tomu, že by kvůli tomu nebyla škola 4. září připravena přivítat žáky.

Dosud fungovala školní kuchyně s jídelnou v kulturním domě. Děti tak musely chodit na obědy mimo školní budovu a přecházet přitom rušnou hlavní silnici. To, že jim tato nutnost odpadne, ale není jediné pozitivum. Tím druhým je, že kuchyně v kulturáku může konečně vařit i pro veřejnost. O obědy mají zájem nejen zdejší důchodci, kteří dříve chodívali pro obědy do školní kuchyně, ale také běžná klientela z ulice.

„V nové školní kuchyni už se pro důchodce vařit nebude, pro obědy budou chodit do kulturáku. Díky tomu budou mít zajištěné stravování i během prázdnin a svátků. Jediné dny, kdy se vařit nebude, jsou sobota a neděle,“ vysvětluje starosta. V kulturním domě se pro veřejnost vaří od 4. července a zájem o obědy stále stoupá. Strávníci si pochvalují jak velikost porcí, tak nabídku a kvalitu jídla.

„Denně máme na výběr ze dvou jídel. Vaříme jen hotovky, a to od pondělí do pátku. Děláme i rozvozy, takže máme dost objednávek i od zaměstnanců z firem a obchodů v Rakovníku. Zdejší důchodci si pro obědy chodí přímo sem s kastrůlky, je jich tu ale i pár, kteří špatně chodí, tak jim je vozíme. A přímo v hospodě se na obědy často zastavují dělníci a řemeslníci,“ říká hospodská Monika Janoušková. A jaké menu například kuchyně nabízela poslední týden v červenci? Vepřový špalíček s knedlíkem, smažený květák, čevabčiči, žemlovku, mexický guláš a další.

Markéta Hartlová

« Zpět