Rozkopané město? Bude líp

RAKOVNÍK. Také nemůžete projít, projet nebo zaparkovat v místech, kde jste byli zvyklí, kvůli stavebnímu ruchu v ulicích města? Už na podzim má být situace na mnoha místech Rakovníka mnohem lepší.

Stavební technika rachotí v samém centru města. Vedle KC se buduje bytový dům (soukromá aktivita), naproti před městskou knihovnou až ke křižovatce u Tylova divadla pak obcházíme výkopy pro vodovodní a odpadní řady. „Před lety jsem tu na svoje náklady udělal chodník. Teď místo něj bude zámková dlažba. Chci teď opravit fasádu a rád bych to zvládl, než tu bude nový chodník,“ říká majitel bytového domu s restaurací Luděk Hajný.

Ano, něco za něco. Dnes skáčou návštěvníci knihovny a restaurace Hájenka přes výkopy, ale příští rok na jaře už budou hledět na revitalizovaný prostor s vodním prvkem a bronzovými koňmi. A tak je to i na dalších místech.

Dopravní situace není jednoduchá ani při rekonstrukci Hálkovy, Heroldovy a Hornické ulice a ještě před časem byla rozkopaná celá Sportovní. „Pokud nepotřebujeme nakládat materiál, stojíme na parkovišti u SK a do provozovny chodíme pěšky. Horší to měla sousední kovovýroba. Se stavebníky se museli domlouvat, kdy jim pro zboží přijede kamion, aby se sem vůbec dostal,“ popisoval nám Petr Láska z firmy K @ L. Tento stav je do určité míry zažehnán, protože část povrchu je už dokončena. Přesto je Sportovní stále neprůjezdná v obou směrech.

Nesnadnou situaci danou rekonstrukcí areálu sběrného dvora zdárně řeší v náhradních prostorách i pracovníci společnosti Marius Pedersen. Nejpozději v polovině srpna by mělo město rekonstruovaný areál převzít a od září budou moci občané dovážet odpad s novým komfortem.

Daň za to, že se už příští rok budou dívat na revitalizované okolí, si teď vybírají i návštěvníci Tyršova koupaliště, kde se upravuje vjezd do areálu a staví nové sociální zařízení. V letních vedrech a v době absence městského bazénu bylo koupaliště jediné místo, kde můžete ve vodě zchladit a protáhnout svoje tělo. „Snažíme se návštěvníky stavebním ruchem zatěžovat co nejméně. Prioritou je pro nás čistá voda na koupání a její kvalita se nám zatím daří udržet. Horší je to se zasychající trávou,“ řekl nám provozovatel Roman Jašek. Bohužel takto komentoval stav před osudnou sobotou (15. 7.), kdy vyhořela stavba dřevěného Konga a koupaliště muselo být přechodně uzavřeno do demolice zbytků konstrukcí.

Další stavbou, která nás zastihne ještě o prázdniny, jsou podjezdy páteřní cyklostezky pod oběma mosty přes potok. Zahájena bude v těchto dnech a dokončena letos v listopadu.

Že je stavební ruch lidem v ulicích města nepříjemný, si je vědom i starosta Rakovníka. „Vím, že lidé často brblají a že jim výstavba komplikuje život. Na druhou stranu věřím, že je potěší, když se dokončí něco pěkného,“ říká Pavel Jenšovský.

Sláva Vaic

« Zpět