Foto

Marcel Zmožek

Syn se potatil a také plní sály – zaplnil i ten rakovnický

Čtvrtletník s Marcelem Zmožkem

RAKOVNÍK. Přestože se další z pořadů cyklu Čtvrtletník pro seniory uskutečnil netradičně v úterý – 7. března – sál KC byl zaplněn do posledního místečka. Ani starosta Pavel Jenšovský, který obvykle v úvodu seznamuje přítomné s tím, co je ve městě nového, tentokrát nedostál zvyklostem a „jen“ popřál ženám vše nejlepší k MDŽ a všem ostatním hodně zdraví během celého roku.

Pak už bouřlivý potlesk přivítal protagonistu odpoledne – zpěváka, hudebního skladatele, textaře, producenta a dramaturga Marcela Zmožka. Ten se nejprve připojil k přání starosty a s úsměvem využil toho, že se růže od pořadatelů nedostala na všechny přítomné dámy: „Organizátoři nepočítali s tím, že dámské osazenstvo bude v sálu až tak převládat. Ale to je v případě mých koncertů běžné, obvykle se tak každé páté dámě podaří toho svého přivést. A když je v televizi fotbal, jsou v sále pouze ženy.“

Nejen z úvodního potlesku bylo zřejmé, že dámské osazenstvo dobře ví, na koho jde. A nezažilo tudíž obdobný šok jako já, neboť jsem si Marcela Zmožka spletla s jeho otcem Jiřím a byla jsem trochu v šoku, když na pódium přiskotačil relativně mladý (51 let) muž bez kníru. Jakmile spustil první píseň Panenka z kouta, publikum se chytlo a zpívalo s ním, nebo minimálně tleskalo.

Není divu, Marcel Zmožek spolupracuje s hudebním vydavatelstvím Česká Muzika a pravidelně vystupuje v TV Šlágr, kde má svůj vlastní pořad Šlágry mého života.

Mezi jeho hity patří již zmíněná Panenka z kouta, Čechoslováci, Láska je největší dar, Dlaně, Už mi lásko není 20 let, To býval ráj a mnoho dalších. Ostatně všechny zněly i v Rakovníku a přítomní se z nich evidentně těšili. Marcel Zmožek měl k hudbě pochopitelně blízko. Od šesti zpíval se souborem Buřinky Petra Dudeška, v sedmi mu už vyšel sólový singl a v období dospívání jezdil se skupinou Kroky Františka Janečka.

Jeho hlas zněl mimochodem i v pohádkách Co takhle svatba princi? a Ať přiletí čáp, královno!, kde nazpíval několik písní hlavní postavy – prince Davida (Miroslav Vladyka). Proslavily jej však i texty psané pro jiné interprety. Psal například pro svého otce, Jakuba Smolíka či Jiřího Krampola. „Jsem rád, že vás mohu potěšit písničkou, která nás vlastně provází celý život. Proto jsem rád, že máme muziku, neboť v dnešní tvrdé a cynické době člověk potřebuje trochu rozzářit tvář. Na to vždy myslím, když písničky skládám,“ uvedl a zhruba dvě hodiny bavil publikum.

Lenka Pelcová

« Zpět