Film Po strništi bos dějově předchází Obecné škole

V Kroučové bude točit Svěrák

KROUČOVÁ. Filmoví fanoušci z Rakovnicka by měli opět zpozornit. V létě u nás bude vznikat další filmový projekt. A ne ledajaký. Jeden z nejúspěnějších českých režisérů Jan Svěrák bude v Kroučové natáčet svůj nový film Po strništi bos. Příběh dějově předchází úspěšné Obecné škole, tudíž opět vychází se vzpomínek jeho otce Zdeňka Svěráka.

„Pan Svěrák tu byl už několikrát. Poprvé se nám ze štábu ozvali někdy v únoru. Bylo to docela překvapení. Nejdřív volali, pak přijeli osobně,“ říká Hana Hajná, starostka obce. Otec a syn Svěrákovi napsali scénář podle stejnojmenné povídkové knihy, kterou Zdeněk Svěrák vydal v roce 2013. Popisuje dětství v Kopidlnu z pohledu sedmiletého Edy, jenž si zvyká na život na venkově. Kroučová se prý filmařům zalíbila proto, že Kopidlno připomíná. V tomto městečku žil Zdeněk Svěrák se svými rodiči dva roky v časech protektorátu. Bylo rodištěm jeho otce a rodina se do vesnice přistěhovala poté, co za války přišla o služební byt.

„Statky na návsi jsou vesměs v původním stavu, nejsou přestavěné a opravené, což se pro natáčení hodí. Náves si ale filmaři trochu přetvoří. Položí umělé kostky, vymění lampy a nejspíš dojde i na další různé úpravy. Pan Svěrák říkal, že v příběhu by sem měl malý hlavní hrdina filmu přijet z Prahy léčit si průdušky,“ říká Hana Hajná. Zatím neví, jestli bude Kroučová jediným místem, které bude filmové městečko představovat, nebo je natáčení plánováno i jinde. „Třeba to nakonec bude ve filmu jen pár krátkých záběrů, ale i tak se na to těšíme. Pro obec to bude zajímavá událost. Místní by se mohli ve filmu objevit jako komparz,“ říká starostka.

Role rodičů, které v Obecné škole představoval Zdeněk Svěrák s Libuší Šafránkovou, dostala Tereza Voříšková a Ondřej Vetchý. „I když pan Svěrák starší tentokráte nebude mít hlavní roli, tak mu prý hledají nějakou malou roličku, aby se ve filmu také objevil,“ dodává Hana Hajná. Filmový scénář se bude od Svěrákova skutečného dětství v Kopidlně odchylovat ještě více než samotná kniha. Vznikat začal už před třinácti lety. Jak režisér Jan Svěrák v jednom z rozhovorů zmínil, jeho filmová novinka se bude svou náladou Obecné škole podobat: „I když zážitky malého kluka přesazeného z města na venkov slibují víc přírodní lyriky, ale taky víc živlů.“

V Kroučové by se mělo natáčet v srpnu, náves by měla být na týden uzavřena. „Musela jsem jen filmaře upozornit, že v srpnu jsou chmele, aby se netrefili do stejného termínu, takže doufáme, že to stihnou. Přípravy na natáčení stále probíhají. Zrovna minulý týden znovu volali, jestli bychom nevěděli ještě o nějakém prázdném domě, kde by se dalo natáčet. Chtějí, aby byl v původním stavu a ještě schopný. Našli jsme starou kovárnu, ale nevím, jestli se jim bude líbit. Vím, že mají ujednáno natáčení v jednom z místních statků. Bydlela v něm paní Srbová, které bylo přes devadesát let, když loni zemřela. Ve statku se opravdu zastavil čas. Hlavní zázemí bude moci mít štáb na zahradě u hospody, nebo přímo na návsi v nějakém koutě, kde nebudou natáčet,“ uzavírá starostka.

Markéta Hartlová

« Zpět