Foto

Dva Kolešovičtí zástupci František Hinz (vpravo) a Václav Hejda.

Organizaci turnaje komplikuje nedostatek ubytovacích kapacit

Jiráskův memoriál s malou účastí

RAKOVNÍK. V tradičním termínu od 8. do 15. srpna se v Rakovníku uskutečnil již 27. ročník šachového turnaje – Jiráskův memoriál. S jedním z jeho pořadatelů Jaroslavem Satranským jsme se sešli v době, kdy byl turnaj v plném proudu, aby nám jej přiblížil i po organizační stránce.

„Gró memoriálu je stejné, byť letos máme jednu změnu. Vzhledem k tomu, že se tentokrát nepřihlásilo dost účastníků, nemohli jsme udělat dvě skupiny jako obvykle. Tak jsme sloučili všechny hráče do jedné. Hraje v ní 34 šachistů,“ přibližuje.

Tato úprava byla nutná proto, že v systému, kterým se hraje, je problém nalosovat proti sobě dva hráče, když je jich méně než dvacet. Účastníkům prý toto opatření příliš nevadí, mají díky němu větší rozptyl, s kým si zahrají, a podstatné pro ně je i to, že zůstaly zachovány i cenové fondy obou skupin a obě skupiny jsou vyhodnoceny zvlášť. „Pro ty horší je to určitá šance zahrát si s lepšími ale pochopitelně, když se lepším nedaří a hrají s horšími, velkou radost nemají. Ale hráči ví, že v takovémto případě mají hrát lépe. A takto pragmaticky to také berou,“ pokračuje Jaroslav Satranský.

Tato nízká účast prý není žádným momentálním výkyvem, počet hráčů Jiráskova memoriálu se stabilně snižuje poslední tři roky. Ale děje se tak i v jiných turnajích. Tam, kam dříve jezdilo dvě stě lidí, jich dnes jezdí zhruba polovina. Rakovník se však bohužel dostává do nepříznivého světla i tím, že je tu problém sehnat ubytování. „Dříve jsme využívali internát vedle MOA. Tam jsem mohl ubytovat čtyřicet lidí za relativně málo peněz, ale ten už není. Na Jirkově jsme se zatím neptali, protože ten je pro starší lidi daleko. Ale v budoucnu to asi bude jediná varianta spolu s koupalištěm. Oboje je bohužel daleko, takže s tím budou mít starší účastníci problém, ale na druhou stranu máme i takovou zkušenost, že na koupališti bývala pravidelně ubytována skupinka, která sem jezdila s koly, takže pro takové lidi je to super ubytování,“ pokračuje. Z jeho dalších slov vyplývá, že zmíněná situace často vede člověka k úvahám, zda má smysl turnaj dále pořádat.

„Pak si ale uvědomíte, že za víkend se tu kromě hráčů vystřídalo dalších dvacet šachistů, kteří se přijeli podívat, popovídat si se známými či si domluvit před sezonou oddílové přestupy. Jiný takový turnaj v této oblasti není a asi se ani nechystá, což je dost pádný důvod, aby pokračoval,“ usmívá se.

Aby toho nebylo málo s nízkou účastí, potkal pořadatele ještě jeden nečekaný problém. Jako obvykle si podali žádost o grant na kraj, ale protože nedostali žádnou zprávu, rozhodli se nepořádat žádný doprovodný program (vloni to byly šachy na náměstí).

„Minulý týden jsem však dostal mailem neoficiální zprávu, že grant byl pravděpodobně schválený a dnes (v pondělí, kdy už byl turnaj rozjetý) jsem si přečetl, že jsme dotaci dostali. Za poslední týden se nám podařil takový malý zázrak, takže v pátek se opět uskutečnily šachy na náměstí. Podařilo se nám sem dostat velmistra Vlastimila Horta, který byl vyhlášen druhým šachistou století a s ním bude hrát mezinárodní mistr Pavel Čech, syn majitele šlovického Čechova mlýna,“ přiblížil jednu zdárně vyřešenou komplikaci.

Za zmínku jistě stojí, že rakovnický šachový klub letos reprezentovali především mládežníci, značný počet účastníků byl z Kolešovic a své zástupce tu měly i Lány. Vzdálených šachistů tu letos příliš mnoho nebylo, jedinou výjimkou byl Holanďan. A jak turnaj dopadl? Absolutním vítězem se stal Jiří Gregor z Neratovic. Z místních si nejlépe vedl Jan Slanec z ŠK Rakovník a v těsném závěsu za ním byli Ondřej Bauer a František Hinz z TJ Český lev Kolešovice.

Lenka Pelcová

« Zpět