Rozhlasové Farmářské léto zavítalo nejen do roubenky

Týden s kozí farmou

SENOMATY. Ideálnější prostředí pro ochutnávání produktů z kozí farmy snad ani nemůže být. Roubenka v Senomatech byla jedním z pěti míst, které si pro svůj zajímavý prázdninový projekt Farmářské léto vybral Český rozhlas Region.

„Smyslem téhle akce je propagovat místní farmáře. Farmářské léto probíhá po celé prázdniny a v celém Středočeském kraji. V každém okrese si vybereme jednoho z místních farmářů a v pěti obcích daného okresu pak děláme ochutnávky jeho produktů. Na Rakovnicku jsme si vybrali kozí farmu ve Skryjích a postupně ji prezentujeme v Kolešovicích, Senomatech, Lužné, Lubné a Novém Strašecí,“ popisuje Tereza Čistotová, šéfka týmu Farmářského léta.

Pavlína Jirsová přivezla na ochutnávku čerstvé sýry a kefíry. Kromě degustace si je návštěvníci mohli pochopitelně i koupit. A zájem byl tak veliký, že byl chladící box prázdný už po 40 minutách. A to program probíhal dvě hodiny. „Jsem z toho hodně překvapená. Včera jsme byli v Kolešovicích. Neříkám, že tam zájem nebyl, ale nebylo to tak intenzivní jako tady v Senomatech. Spoustu výrobků jsme ještě vezli domů. Dneska jsme proto vzali jen takové množství, které se včera prodalo, abychom v tom vedru zbytečně nevozili sýry sem a tam. A bohužel je to málo. Je to strašně nevyzpytatelné,“ říká Pavlína Jirsová.

Zklamané příchozí, na které se nedostalo, ale mohla alespoň utěšit, že mohou Farmářské léto navštívit ještě ve třech dalších dnech. Mnozí si také vzali vizitky farmy a byli rozhodnuti si pro produkty dojet přímo do Skryjí. „Přijeli jsme sem z Rakovníka. Rozhlas Region posloucháme a moc nás lákalo ochutnat kozí sýry. Že je ve Skryjích kozí farma, je pro nás novinka. Vzali jsme si vizitku, takže se možná někdy vypravíme i přímo tam. Jinak mi jejich sýry moc chutnají. Zkusila jsem bylinkový i přírodní a hned jsem si je koupila domů. Kefíru se trochu bojím, i když vím, že je zdravý na trávení. Možná se ale nakonec nechám přesvědčit a taky ho vyzkouším,“ říká Jana Spurná.

Na ochutnávku bylo i kozí mléko. To Pavlína Jirsová přivezla proto, aby lidem dokázala, že k němu mají zbytečné předsudky. „Lidé si většinou myslí, že kozí mléko smrdí a není dobré. Ráda bych je přesvědčila o tom, že tomu tak není a že si nezaslouží takovou hanu,“ vysvětluje. Při Farmářském létu návštěvníci ochutnávali kefír, mléko a čerstvé sýry, což je „stavební kámen“ farmy, ovšem produktů má víc. „Děláme ještě brynzu a zrající sýr s plísní na povrchu. Na farmě máme momentálně 37 koz. Včera jsem řekla 38 a syn mě okamžitě opravil, že jedna asi musela vstát z mrtvých, takže 37 koz, které dojíme, osmnáct kůzlat a dva kozly,“ říká.

Skryjští farmáři chtěli původně svoji účast na akci ČRo Region odmítnout, protože léto je pro ně nejpernější sezona, ale nakonec je přesvědčila příhodná doba konání. „Akce se koná vždy od 15 do 17 hodin a odpoledne je pro nás doba klidu, kdy už je po dojení a ještě před večerním dojením. A vybrali jsme si i srpnový termín, kdy už je po senách,“ vysvětluje Pavlína Jirsová. Kdyby bývali odmítli, bylo by to pro pořadatele velké zklamání. Na Rakovnicku totiž měli okamžitě jasno, koho osloví. „Když jsme se o kozí farmě ve Skryjích dozvěděli, hned jsme si řekli, že chceme je a nikoho jiného. Kozí produkty jsou přesně to, co jsme chtěli návštěvníkům nabídnout,“ říká Tereza Čistotová.

Farmářské léto bylo novinkovým projektem rozhlasu. „Troufám si říct, že bude jedním z našich nejúspěšnějších letních projektů, protože o něj mají lidé zájem a chodí opravdu ve velkém. Po Rakovnicku vyrážíme ještě na Benešovsko, Příbramsko a Mělnicko. A vyvrcholením akce budou 31. srpna Farmářské slavnosti v sídle naší stanice v Praze v Karlíně, které budou spojeny s oslavou narozenin rádia. Přijedou na ně všichni farmáři, s nimiž jsme celé prázdniny jezdili, takže na ochutnávku budou produkty pekaře, ovčí, kravské a kozí farmy, včelaře, řezníků, sadařů či zelinářů,“ uzavírá Tereza Čistotová.

Markéta Hartlová

« Zpět