Foto

Nové garáže se staví přímo vedle stávající zbrojnice.

Výjezdové vozidlo bude konečně pod střechou

Staví novou zbrojnici

LUŽNÁ. Tři roky muselo stát výjezdové vozidlo luženských dobrovolných hasičů venku na dešti nebo po různých provizorních garážích. Do požární zbrojnice se nevešlo. Letošní zimu konečně stráví pod střechou, obci se podařilo získat ze středočeského Fondu rozvoje obcí a měst dotaci 3 030 tisíc korun, a tak staví novou zbrojnici.

SDH Lužná získal výjezdové vozidlo od HZS Středočeského kraje. Původně sloužilo rakovnickým hasičům. „Pro ně už to byla zastaralá technika, pro nás úžasná novinka. Podvozek je Liaz, nástavba od Karosy. Bohužel se do naší garáže nevešlo, a tak jsme museli parkovat venku na dvoře hasičárny. V zimě s tím ale byly problémy,“ říká Jakub Hošek, velitel jednotky SDH Lužná. Pro výjezd totiž musí být v cisterně neustále připravena voda a ta v zimě zamrzala. „Jeden rok jsme to řešili tím, že jsme pořídili velké plachty, auto jsme celé zaplachtovali a dali k nádrži elektrický teplomet, který ji zahříval. Samozřejmě, když přišly mrazy –18 °C mohli jsme na cisternu foukat, jak chtěli, a nebylo to nic platné, takže jsme občas museli být mimo výjezd,“ přibližuje velitel.

Plachtování nebylo šikovné ani kvůli rychlosti výjezdu. „Ve chvíli, kdy máte nejmíň času, musíte sundavat plachty. Proto jsme byli rádi, když nám pak obec pro další rok sehnala možnost parkování u Lesů ČR,“ vysvětluje Jakub Hošek. I to však bylo jen nouzové řešení. I v této garáži museli hasiči technice přitápět, a protože se nachází v Lužné u nádraží, tedy tři kilometry od zbrojnice, bylo nově povinností strojníka, který zrovna držel službu, mít k dispozici osobák, kterým celou jednotku k výjezdovému vozidlu převezl.

Variant, jak problém s malou garáží vyřešit, projednávalo zastupitelstvo několik. Zvažovalo se například prohloubení podlahy stávající zbrojnice nebo výstavba nové hasičárny v lokalitě u vodárny (ta by však stála kolem deseti milionů korun).

U varianty výstavby nových garáží se nakonec zůstalo, zvolil se však jiný pozemek. A to přímo vedle staré zbrojnice. „Stál na něm vážní domek. Ten se tedy nejprve zboural, váha zrušila a poté se začaly dělat základy pro novou budovu. Bohužel se přitom projevil problém, se kterým nikdo nepočítal. A sice, že stará zbrojnice nemá základy. Jakmile se vedle ní začalo hloubit, začalo zdivo praskat. Kvůli tomu, že se musely dělat sondy a další armování a betonování, aby se stavba nebortila, se náklady navýšily o zhruba 280 tisíc korun,“ vysvětluje starosta.

Další komplikace nenastaly. Stavba začala 1. září. Jakmile bude dokončena hrubá stavba se střechou, bude již moci technika v garáži parkovat. „Kompletně hotovo by mělo být do června. V nové zbrojnici budou dvě garáže. Ve druhém stání bude parkovat Trambus, který je před rekonstrukcí. Ze starých garáží zůstanou sklady. Kromě jiného tam budou mít mladí hasiči uloženo soutěžní nářadí a překážky,“ popisuje Václav Kejla. Celkové náklady projektu jsou 5 385 tisíc korun.

Markéta Hartlová

« Zpět