Odmítli miliony z hazardu

RAKOVNÍK. Nově zrekonstruovaný Dům osvěty prošel v minulý dnech hned dvěma zatěžkávacími zkouškami. Zatímco při posvícenském koncertu rockových kapel se do sálu vešla jen zhruba polovina zájemců a zhruba dvě stě lidí odešlo s nepořízenou, na jednání zastupitelstva se nikdo nemačkal. Zastupitelé si prostory vyzkoušeli pro své zasedání vůbec poprvé v historii. A jako obvykle se na ně přišla podívat jen hrstka lidí.

Ze zhruba čtyřhodinového programu byla klíčová zpráva o daňovém propadu v rozpočtu města (celkem i s kapitálovými příjmy 5 milionů korun) a jeho navýšení o výnosy z výherních hracích automatů v souvislosti se změnou loterijního zákona. Radní Miroslav Koloc (ODS) připomněl, že v roce 2011 předložila rada zastupitelstvu návrh vyhlášky, kterým chtěla vytěsnit hrací přístroje z centra a okolí škol. Zastupitelé ale vyhlášku rozšířili na celý katastr Rakovníka. Pak přišla změna zákona a města a obce začaly získávat z hazardu více peněz. Rakovník například obdrží v letošním roce 16 milionů korun. Pokud ale ponechá v platnosti stávající vyhlášku, automaty do tří let z města zmizí a s nimi i výtěžek.

„Můžeme pověřit radu, aby změnila stávají vyhlášku na regulační. Město se zákazem vzdává významných finančních prostředků, které by bylo možné využít na rozvoj sportu a kultury,“ uvedl Koloc s tím, že bude hlasovat pro změnu zákazové vyhlášku na regulační.

Zásadně proti byl ale místostarosta Jan Švácha (TOP 09): „Jsem rád, že jsou výherní hrací přístroje zakázány na celém území města. Regulace je otevřením prostoru pro korupci. Navíc jsou s hazardem spojeny patologické jevy a poškozováni jsou ekonomicky nejslabší občané.“ Podobný názor vyslovil i Miloš Lippert (ČSSD): „Můj názor je obdobný jako místostarosty. Stav, kdy tu nebudou žádné automaty, je ideální. Škoda že loterijní společnosti ovlivňují zákonodárce a že tlačí na to, aby byly peníze rozdělovány tímto způsobem. Tedy tam, kde VHP jsou.“

Pro návrh Mirolava Koloce přepracovat vyhlášku a vyjmenovat v ní ulice, kde by automaty mohly fungovat, hlasovalo 9 z 19 přítomných členů zastupitelstva. Proti byli Švácha, Kaššová, Kubínek, Kvasnička a Laňka. Chládek, Lippert, Ludačka, Hamouz, Trešl a Soukupová se zdrželi hlasování. Návrh nebyl přijat.

Pavel Sklenička

« Zpět