Jiráskův memoriál v mírném oslabení

RAKOVNÍK. Tomu, kdo v uplynulém týdnu zavítal do rakovnického KC, se naskytl neobvyklý pohled. Na sále plném malých stolků se nacházely dvojice zadumaných lidí cele pohroužených do bílých a černých figur na šachovnici. Důvod byl prostý, konal se tu již čtyřiadvacátý ročník Jiráskova memoriálu.

Jeho součástí byly tři turnaje – velmistrovský a open A a B. „Velmistrovský turnaj probíhá stále stejně – je uzavřený o deseti hráčích. Letos jsme sice měli problémy s jeho obsazením, ale nakonec tu máme pět velmistrů, takže kvalitou je to turnaj velmi dobré úrovně,“ říká Jaroslav Satranský, jeden z jeho organizátorů. Co do obsazenosti na tom byly hůře oba turnaje open. Těch se oproti předcházejícím ročníkům zúčastnilo zhruba šedesát procent hráčů. I letos byl pro účastníky Jiráskova memoriálu připraven doprovodný program. Novinkou bylo, že se místo obvyklého bleskového turnaje uskutečnila přednáška kladenského rodáka velmistra Vlastimila Horta.

Pokud by chtěl laik proniknout do hracího systému turnaje, neměl by to právě snadné. „V uzavřeném turnaji je to jednoduché – tam hraje každý s každým – což je nejspravedlivější způsob. Další dva turnaje se hrají tzv. švýcarským systémem. V tomto případě spolu hrají ty dvojice, které mají zhruba stejný počet bodů. Takže v podstatě po dvou prvních kolech, už by měl mít každý hráč přibližně stejně silného soupeře. Hraje se devět kol,“ objasňuje Jaroslav Satranský.

Pro pozorovatele je poněkud zvláštní, že se nad jednou šachovnicí sklání dítě a senior. To ostatně není příliš ojedinělý úkaz. Nejmladším účastníkem letošního turnaje byl osmiletý Viktor Přibyl a nejstarším Václav Zika (ročník 1935). Sešli se ve stejné skupině. „U šachu podobně jako u řady jiných sportů ti starší (kromě světlých výjimek) sestupují a děti jdou naopak vzhůru. A toto je moment, kdy se potkávají. B turnaje se zúčastňují především rakovnické děti, které v něm získávají ostruhy. V silnějším A turnaji jsou mezi favority čtrnácti či šestnáctiletí účastníci, rakovnickou jedničkou byl Radek Waserbauer, kterému je devatenáct,“ objasňuje pořadatel. Účastníky Jiráskova memoriálu jsou kromě místních hráči z téměř celé ČR i ze zahraničí.

A jaké jsou výsledky Jiráskova memoriálu? Ve velmistrovském turnaji obsadili první tři místa Im Pacher Milan, GM Cvek Robert, GM Cyborowski Lukasz, v turnaji A byli na nejvyšších příčkách Jakub Haman Daniel Hadžala, Bohumil Šimeček a rakovnický Radek Wasserbauer. V turnaji B Daniel Kadlec, Václav Růžička a Ondřej Bauer.

Lenka Pelcová

« Zpět