Foto

Závar na Jes-Festu. Jen málo míst má tak dokonalou atmosféru pro pořádání regionálního festivalu jako jesenický letňák.

„Chceme pokračovat i příští rok,“ říká pořadatel

Jes-Fest splnil očekávání

JESENICE. Založit v dnešní době tradici nového hudebního festivalu není legrace. Těmi s nálepkou „mega“ je český trh nasycen. Mají svoje příznivce, sponzory, jejich věhlasu odpovídá i výše vstupného. Co ale malé, regionální festivaly? Co jich během dvou dekád vzniklo a kolik jich divácká neúčast a náhlý déšť spláchl do kanálu? Další ročník se už nekonal. Dá se vůbec takovým rizikům předejít?

První srpnovou sobotu vládne v areálu jesenického letního kina klid. Pořadatelé u pokladny i stánků s občerstvením jsou připraveni na svých místech. Ticho přerušují jen krátké povely zvukaře Petra Elznice směrem k muzikantům na pódiu. Čistecký Šlapeton bude mít za chvíli čest zahájit první ročník Jes-Festu. Do slunečného dne se začínají trousit diváci.

„Ještě jsme ani nezačali, ale už víme, že chceme pokračovat i příští rok,“ usmívá se třicátník v tričku a kraťasech. Organizátor Jaroslav Spurný a jeho patnáctičlenný tým dělal od samého začátku všechno pro to, aby jesenický hudební podnik neskončil fiaskem. „Léta jsme si s přáteli v hospůdce říkali, že když se v Jesenici něco děje, tak většinou jen pro děti. Volba padla na hudební festival. Chtěli jsme, aby byl pro všechny, proto napříč žánry,“ vzpomíná na začátky Jaroslav Spurný.

Původně chtěli organizátoři pro své plány využít areál kempu, v sezóně však byli překážkou ubytovaní hosté. „Mezitím přišlo s nabídkou město uspořádat festival v letním kině. Současně se stalo naším generálním partnerem, za což jsme velmi vděční,“ považuje za výhru Spurný. Tím však práce realizačního týmu teprve začala.

„Přesto, že většina regionálních kapel přislíbila zahrát za cesťák, na hlavní tahák festivalu Ready Kirken jsme museli shánět další a další sponzory. S úlevou jsme si mohli vydechnout, až když jsme získali příslib od čtyřicítky firem i soukromých osob,“ dokresluje pořadatel.

Být od začátku na nule je jistě sen všech pořadatelů, ale co výhledy na příští rok. „Naším tajným přáním bylo, aby se tu během celého dne vystřídala tisícovka diváků. Přesto považujeme za úspěch, že přišly skoro čtyři stovky platících. Kromě toho jsme 40 vstupenek rozdali sponzorům jako výraz díků. Peníze ze vstupného použijeme jako vklad pro příští ročník, na kterém už teď pracujeme,“ hrdě hlásí po skončení Jes-Festu Jaroslav Spurný.

Ostatně proč ne? Všechno klaplo na jedničku. Počasí, výběr kapel, areál, přízeň sponzorů i města. Nakonec i diváci přišli. Pokud byli spokojeni, za rok jich přijde určitě víc.

Sláva Vaic

« Zpět