Každý klient úřadu práce obdrží kartu, složenky zmizí

Sociální dávky jen přes účet

RAKOVNÍK. Od 1. července vešel v platnost nový způsob výplaty sociálních dávek. Už neprobíhá formou složenek. „Každému, kdo pobírá nějakou sociální dávku, je příslušným úřadem práce zřízen sociální účet, prostřednictvím kterého budou dávky vypláceny,“ říká ředitel rakovnické pobočky úřadu práce Alexander Zajíc.

Součástí sociálního účtu je Karta sociálních systémů, kterou obdrží každý klient úřadu práce. Karta má tři funkce: platební, identifikační pro jednání s úřady práce a průkaz osoby se zdravotním postižením.

„Dávky mohou být prostřednictvím karty vypláceny různými formami. Od výběru v bankomatu přes nákup zboží v obchodě až po omezení na nákup sociálních služeb. To znamená, že u těch klientů, kde je podezření ze zneužití sociálních dávek, bude blokace určitého druhu zboží, např. alkoholu nebo cigaret, které kartou neprojdou,“ vysvětluje Alexander Zajíc. Existují však i další možnosti. Např. část peněz sociální dávky si bude moci klient vybrat v hotovosti a část bude blokovaná a dostane ji ve stravenkách. Ke každé dávce bude jeden výběr z bankomatu a jeden převod zdarma. Nákup u obchodníka a možnost podívat se na zůstatek na účtu budou také zdarma. Neplatí se ani za vedení účtu.

Identifikační funkce karty spočívá v tom, že se jí bude občan prokazovat při vyřizování veškeré agendy na ÚP, a to jak u státní sociální podpory, dávek hmotné nouze, rodičovského příspěvku ad. Z karty bude na úřadu možné vyčíst informace o dávkách již přiznaných, popř. informace rozhodné pro přiznání nových dávek.

Jako průkaz pro osoby se zdravotním postižením slouží karta lidem se všemi stupni postižení – TP, ZTP a ZTP/P. S její pomocí budou moci tito občané čerpat stejné výhody, jaké mají dnes při předložení „papírového“ průkazu. Ty ještě zůstanou po přechodnou dobu v platnosti.

„Klient se nemusí o nic starat. Účet mu zařídí úřad práce. Až bude karta vyrobená, tak ho vyzveme, aby se dostavil na úřad práce a tam si sociální kartu vyzvedl. Každý klient má možnost na úřadu práce oznámit, že nechce Kartu sociálních systémů aktivovat, ale chce peníze, které přijdou na jeho sociální účet, převést na účet, který již má v některé bance. Může tak udělat i s částí účtu. Kdykoliv pak může přijít a požádat, že chce kartu zaktivovat,“ doplňuje ředitel Zajíc. Platnost karty je omezena čtyřmi roky. Účet bude doplňován každý měsíc a na jeden půjdou všechny dávky, na které má klient nárok.

Tomáš Bednařík

« Zpět