Foto

Skupina historického šermu Fortuna zajistila poučný čtyřhodinový program.

V přístavbě vznikne 28 lůžek, nad studnou léčebná pyramida

Připravují domov pro seniory

KRAKOVEC/VELKÁ CHMELIŠTNÁ. Společenství Androméda, které již několik let usiluje o výstavbu hospice a domova seniorů ve Velké Chmelištné, pořádá každoročně benefiční akce na podporu svých záměrů. Vedle světového dne hospiců a adventního koncertu je to i prázdninový program na hradě Krakovci. Letos se konal potřetí a nabídl návštěvníkům zajímavý exkurz do života středověkého.

Momentálním hlavním cílem, na který se Androméda snaží získat finanční prostředky, je výstavba Domova sv. Kryštofa pro seniory. Právě na něj přispěli návštěvníci sobotní akce. „Program nám poprvé zajišťuje Skupina historického a scénického šermu Fortuna. Nepředvádí jen ukázky soubojů, ale takový průřez historií. Návštěvníci si tu mohou vše osahat, vyzkoušet a zeptat se na cokoli, co je zajímá. Je to vlastně taková naučná stezka, takže se tu lidé nejen pobaví, ale i ponaučí,“ přibližuje Lenka Petříčková z Andromédy.

Fortuna připravila čtyřhodinový program. Před mostem bylo hlavní ležení, kde byla k vidění středověká výstroj, a dole pod mostem byla ukázka palných zbraní a kuchyně. Na ohništi se vařila jídla podle receptů z 15. a 16. století a kdo měl chuť (a u některých i odvahu), mohl je ochutnat. „Vaříme přímo na ohni. Spíš to jsou sladká jídla, která se vařila u chudších lidí, takže různé placky a kaše. Teď zrovna je tu na talířích k ochutnávce hrachočočková kaše, baba z mrkve, což jsou mrkvové placky, a zelňáky. Kaše má takovou ne moc vábnou barvu, takže spousta lidí se jí trochu bojí, ale placky ochutnávají dost. Až jsme si říkali, že příště toho budeme muset nachystat víc,“ říká Kristýna Kofroňová z Fortuny.

Jak již bylo řečeno, použije Androméda výtěžek z akce na výstavbu Domova sv. Kryštofa. Dokumentaci ke stavebnímu povolení už má připravenu. „Počítáme v něm s celkovou kapacitou 28 lůžek. Vznikne v plánované přístavbě, která naváže na náš zrekonstruovaný objekt, kde už jsou dva pokoje s vlastní koupelnou a na němž už potřebujeme dokončit jen balkony a drobné stavební úpravy. Budova bude mít ve finále půdorys ve tvaru písmene L a v její těsné blízkosti vznikne nad studnou zajímavý přístřešek se střechou ve tvaru pyramidy. A protože je známo, že každá pyramida léčí, plánujeme v ní nahoře léčebnou místnost,“ přibližuje Lenka Petříčková.

V areálu společenství letos vznikl nový ovocný sad, v němž byly vysázeny přes dvě stovky stromků a keřů. „Je tam špatná půda, tak jsme si nechali dovézt tříděnou zeminu, rašelinu a písek a opravdu pečlivě jsme vybírali odrůdy vhodné pro naši nadmořskou výšku. V současnosti se také snažíme zajistit program a náplň práce pro chráněné dílny, protože bychom rádi zaměstnali deset až čtyřicet zdravotně postižených lidí. Pracovali by u nás. Buď máme v našem objektu možnost přepažit společenský sál, nebo mohou chráněné dílny vzniknout ve stodole, která prošla rekonstrukcí,“ uzavírá Lenka Petříčková.

Markéta Hartlová

« Zpět