Foto

The Cannonballs

Tradiční pivovar v Rakovníku, týdeník Raport a Hostinec Na Ostrově Pustověty

11 pátků s Bakalářem 11

Zatímco prázdniny se pomalu blíží do své poloviny, cyklus letních koncertů v Pustovětech ukrojil ze svého multižánrového koláče teprve první třetinu. Tradiční pivovar v Rakovníku, týdeník Raport a Hostinec Na Ostrově Pustověty si vás tentokrát dovolují pozvat na jednu z nejmladších kapel v regionu, která přináší posluchačům hudbu z časů, kdy ani jeden ze členů kapely nebyl na světě. Přesto hrají, zpívají a vypadají, jako by vypadli z filmu Miluj mě něžně nebo Vězeňský rock. Řeč je o The Cannonballs.

Dělové koule z 50. let

Zatímco první tři večery na ostrově se nesly spíše v poklidném duchu country a bluegrassu, v pořadí čtvrtou pozvánkou bychom chtěli oslovit příznivce ostřejších žánrů. Ovšem nemusíte se obávat, že byste tentokrát v Pustovětech ohluchli. Pozvání sice přijala kapela The Cannonballs, která ve svém názvu hovoří něco o dělových koulích, nicméně řeč je hlavně o pohybových kreacích na podiu. Zvukově a stylově se pánové řadí do poloviny padesátých let, a to ještě žádné pořádné zesilovače neexistovaly.

Kapela patří v regionu k těm nejmladším, přesto už si zahrála na prestižních akcích. Mezi jinými na veletrhu Motocykl 2012, Rakovnickém autosalonu, na Sportovci okresu nebo na Oslavách 20 let společnosti Croy. Tam dokonce zaujala i jednoho ze společníků firmy Alexise Prinze Van Croye natolik, že si vypůjčil kytaru a s kapelou vystřihl jednu skladbu i se sólem.

Další zajímavou referenci připojuje i saxofonista Tomáš Franěk. Muzikant z Lužné hraje pravidelně s Ideal Bandem, patří do sestavy Cadillacu Pavla Sedláčka a má za sebou i několik televizí přenášených vystoupení s Helenou Vodráčkovou. Tudíž ho hned tak něco nepřekvapí. O nedávném záskoku s The Cannonballs ale mluví s neskrývaným obdivem. „Jel jsem s klukama na Miss Víno Morava místo Martina Štengla. Před námi hrála nějaká slavná kapela ze Slovenska, takže tam byly před podiem tisíce lidí. Část jich tam vydržela i na nás, takže to bylo super. Kluci trvali na tom, že musím dělat stejný show jako Štenglík, takže jsem měl vysílačku a lítal se saxofonem po podiu, sedal si na kontrabas a podobně. Ale hlavně jsem hrál na ságo úplně naplno celou hodinu, takže jsem byl víc vyřízenej než s Ideal Bandem za celej ples,“ popisuje Tomáš.

Do Pustovět kapela dorazí v plné sestavě. Jiří Hamouz (kytara, zpěv), Martin Štengl (saxofon, kytara, zpěv), Michal Štengl (kontrabas) a Josef Svoboda (bicí). Pokud vám něco říkají jména Elvis Presley, Buddy Holly či Bill Haley, neměli byste v pátek 27. července v Pustovětech rozhodně chybět. Začíná se jako obvykle od 20 hodin. Počasí rozhodne, zda venku nebo na sále.

-km, ps-

« Zpět