Školky nechtějí dovážet obědy

RAKOVNÍK. Rakovníkem kolují petice za zachování školních kuchyní v mateřských školkách. Rodiče dětí i další občané Rakovníka tak vyjadřují nesouhlas s případným dodáváním jídel do školek externím dodavatelem. Podle vedení města musí jít o nedorozumění. Žádné podobné kroky prý radní nechystají. Na druhou stranu přiznávají, že nabídku na dovoz jídel do školek před časem obdrželi od společnosti Scholarest, která v Rakovníku provozuje školní jídelnu 1. ZŠ. Nabídku pouze vzali na vědomí, žádné další kroky ve věci nepodnikali.

Na první pohled nic neříkajícího usnesení rady si všimli někteří z rodičů a vycítili možný problém. Situaci zkomplikovala i žádost vedoucí odboru školství, která zhruba před měsícem požádala ředitelky školek o předložení jídelníčků a informace o tom, jak jídelníčky vznikají. „V souvislosti se zápisem rady o nabídce Scholarestu jsme vycítili možnou spojitost. Když k nám poté rodiče přišli s peticí, na školce jsme ji vyvěsili a samozřejmě ji podporujeme,“ vysvětluje ředitelka MŠ Průběžná Eva Kodešová.

V Průběžné, kam dochází sto dětí, zajišťují chod kuchyně 2,5 kuchařky. „To jsou úvazky dané tabulkami. Kuchařky připravují dopolední svačiny, obědy a odpolední svačiny. Kromě toho pomáhají s výdejem na čtyřech výdejních místech. Malé děti totiž nemůžete na obědy nikam vodit. Kdyby měla kuchyně zaniknout, na výdejnu bychom mohli mít jen 0,8 úvazku. Výdej jídla by tak nebylo možné zvládnout,“ vysvětluje Eva Kodešová. Další kapitolou je kvalita jídla. „U nás se vaří tradiční poctivá kuchyně, tvorba jídelníčku i kvalita stravy je plně v našich rukou. Snažíme se dávat dětem co nejvíce ovoce, zeleniny. Neumím si představit, že by nám někdo vozil jídlo, o němž nic nevíme,“ zlobí se Eva Kodešová.

Podle vedení města je petice úplně zbytečná. „Nejsme blázni, abychom o něčem takovém vůbec uvažovali. Firma poslala nabídku, my ji vzali na vědomí a tím to končí. Kuchyně rozhodně rušit nechceme,“ tvrdí místostarosta Jan Švácha.

Petiční archy přesto podepsaly stovky lidí. Kromě rodičů předškolních dětí připojili své podpisy i dětští lékaři a další osobnosti. O věci se bude diskutovat zřejmě i na pondělním zasedání zastupitelstva.

Pavel Sklenička

« Zpět