Foto

Při pivních slavnostech byla tím hlavním ochutnávka piva, lákal ale i doprovodný program.

 

Pestrý den – máje a pivní slavnosti

MUTĚJOVICE. Poslední květnovou sobotu nevěděli Mutějovičtí kam dřív. Nejenže se zde konaly Staročeské máje, ale v místním Poddžbánském pivovaru také Pivní slavnosti. V Mutějovicích tak bylo rušněji než v kdejakém městě.

Hudba zněla ze všech stran, obcí projížděl vůz tažený koňmi i kočár, a veselení trvalo dlouho do noci. Navíc se skvěle vydařilo počasí, takže byla v pivovaru i v průvodu spousta lidí. „Ze začátku jsme se trochu báli, jestli nám Pivní slavnosti nepřetáhnou diváky, ale dopadlo to dobře. A pak, na slavnostech bylo hodně přespolních, kteří by na máje stejně nepřijeli. Pro lidi bylo určitě zajímavé, že bylo pořád co k vidění,“ říká za pořadatele májů Hynek Roubík. Pivaři tak měli den zpestřený folklorním zážitkem, protože jedna ze zastávek byla přímo před pivovarem. Jen bylo dost obtížné natěsnat kruh tanečníků mezi množství parkujících aut.

Kromě krále (u sokolovny) a královny (u starosty) bylo po obci rozmístěno šestnáct smrčků (dostávají je obecní funkcionáři a podnikatelé) a kolem padesátky májek u domů svobodných děvčat. „Přípravy probíhaly bez problémů. Parta je dobrá a je příjemné, když se dá zase jednou celý kolektiv mladých dohromady. Pro nás všechny jsou máje příjemná záležitost. Besedu jsme nacvičovali asi měsíc a půl. Loni se nám povedlo dát dohromady pět kolon, což znamená, že ji tancovalo čtyřicet májovníků, letos jsme měli čtyři kolony. Naště­stí to vyšlo přesně, nikdo nebyl navíc, takže kdo chtěl tančit, tančil. Hodně starších se totiž rozhodlo, že už v kroji nepůjdou,“ vysvětluje Hynek.

Průvod vesnicí trval šest hodin, jeden z májovníků sice doplatil na sluníčko v kombinaci s přípitky v domech, ale nikdo z diváků besedy to nepoznal. „I když besedu netančil, kolona se rušit nemusela. Sáhli jsme do starších zdrojů a celkem rychle našli náhradníka. Jen se šel obléknout do kroje a skočil do toho po hlavě,“ směje se pořadatel. Na výbornou dopadla i večerní zábava. Tančilo se do tří do rána a návštěvnost byla dobrá. Hlavní cenu v tombole – krále, vyhrál Petr Roubík.

Pivní slavnosti přichystaly svým návštěvníkům nejen ochutnávky mutějovického piva, ale i doprovodný program. K degustování vyhrával harmonikář nebo kapela, v pivovaru probíhaly různé soutěže o ceny, děti se mohly svézt na koni nebo si posedět ve dvou obrněných transportérech ze sbírky Štefana Ďuriny ze Hředel a milovníci nevšedních zážitků se mohli projet po Mutějovicích v kočáru taženém koňmi.

Markéta Hartlová

« Zpět