S Krušovicemi na chmelnice

KRUŠOVICE. Až do poloviny května pořádá Královský pivovar Krušovice dvoudenní chmelová soustředění pro studenty České zemědělské univerzity v Praze-Such­dole. Ti se tak alespoň na skok mohou vrátit do časů mládí svých rodičů. Brigády na chmelnici tehdy bývaly nedílnou součástí středoškolského a vysokoškolského studentského života.

Kromě jarních přípravných prací na chmelnici prožívají studenti atraktivní pobyt se vším, co ke chmelovým brigádám patří. Cílem akce je oživit tradici a zábavnou formou seznámit mladé lidi se surovinou, klíčovou pro výrobu piva. Celkem se na chmel vydá 350 studentů. „V průběhu soustředění se budou podílet na plnění různých úkolů, her a kvizů. Kromě toho navštíví i Chmelařské muzeum v Žatci, kde se stanou účastníky testu chuťové paměti. Chybět nebude ani exkurze do Královského pivovaru Krušovice a spousta soutěží,“ uvedla manažerka značky Krušovice Hana Fenclová.

Nápad vrátit se do osmdesátých let minulého století a oživit znovu chmelové brigády, byť na kratší dobu, se v Krušovicích zrodil před třemi lety. Na chmel tak začali jezdit pamětníci, kteří si pobyty pamatovali z dob svého mládí. Účastnili se ale i nováčci, naverbovaní ve svých domovských hospodách. Vloni účastníci chmelových brigád dokonce přivezli do pivovaru ručně načesaný chmel, aby vzápětí pomohli vrchnímu sládkovi Krušovic Tomáši Kosmákovi uvařit speciální várku krušovické Desítky.

Tomáš Bednařík

« Zpět