V nové sezoně budou otevřeny všechny vyhlídkové věže

Rozhledna čeká na dotační titul

PAVLÍKOV/RAKOVNICKO. Od roku 2008 má městys Pavlíkov připraven projekt na stavbu rozhledny na Senecké hoře. Sice by se mohlo zdát, že od té doby jen bez užitku leží v šuplíku, ale kolem rozhledny se přeci jen něco děje.

„I když zatím nemáme žádný příslib dotace, rozhodli jsme se udělat výběrové řízení na stavbu, abychom měli vše připravené a mohli jen hledat vhodný dotační titul. Bohužel dobu, kdy byla výstavba rozhleden podporována z Evropské unie, jsme prošvihli,“ přibližuje pavlíkovský starosta Miroslav Truxa. Regionální operační program měl totiž před několika lety přímo výzvu určenou pro nové rozhledny. Díky ní se na Rakovnicku podařilo postavit rozhlednu ve Velké Bukové. Dnes už je mnohem náročnější získat na podobné projekty finanční podporu.

Podle projektanta by měly být náklady na stavbu rozhledny na Senecké hoře zhruba 5,5 milionu korun. „Kromě toho je ještě potřeba upravit příjezdovou cestu. Na tu ale výběrové řízení zatím neuděláme. Zaměříme se jen na samotnou stavbu,“ přibližuje starosta. Rozhledna je navržena jako dřevěná stavba z lepeného modřínového dřeva.

Obec si také musela nechat zpracovat hydrogeologický průzkum, aby zjistila, jaké je na pozemku podloží. „Dopadl podle předpokladů, výsledek nepřinesl žádné nečekané komplikace. Na kopci je zvětralé podloží. Vrt určil, jak hluboko musíme jít se základovou deskou,“ vysvětluje Miroslav Truxa. Kdy budou moci vystoupat na rozhlednu na Senecké hoře první turisté, nedokáže nikdo odhadnout. Pavlíkovští zatím mohou jen tiše závidět Velké Bukové, že se jí podařilo připravit projekt v příhodnější době.

Bukovská rozhledna má před sebou třetí turistickou sezonu. Navštěvuje ji kolem 10 tisíc lidí ročně a zájem o ni neklesá. „Například minulou sobotu (28. dubna, pozn. aut.) jsme tu měli kolem 120 lidí. Letošní sezonu jsme zahájili 24. března. Pro tento rok jsme chtěli připravit novinku v podobě expozice do vnitřních prostor rozhledny. V ní bychom upozornili na další zajímavosti v okolí, ať už památky nebo faunu a floru. Bohužel jsme na to nesehnali peníze, ale snad to vyjde příště,“ říká starosta Velké Bukové Josef Bumba. Do začátku letních prázdnin je bukovská rozhledna otevřena od úterý do neděle a ve svátky od 9 do 17 hodin. Po dobu července a srpna bude otevírací doba prodloužena až do 19 hodin a otevřeno bude i v pondělí. V září budou časy opět zredukovány, poslední možnost podívat se z výšky na Křivoklátsko budou mít turisté 31. října.

Novostrašecká rozhledna na Mackově hoře, kterou provozuje město, byla turistům otevřena uplynulý víkend. Od května do června ji můžete navštívit o víkendech v době od 9 do 16 hodin, pro prázdninové období zůstanou otevírací časy stejné, ale zpřístupněna bude po všechny dny v týdnu kromě pondělí. V září bude provoz opět pouze víkendový.

Další rozhlednu na Rakovnicku najdete u Jesenice. Tobiášův vrch je vyhlídková věž na vysílači. Z počátku ji, stejně jako Mackovu horu, provozovalo rakovnické muzeum. Kvůli finančním úsporám však od toho upustilo. Zatímco Mackovy hory se hned krátce na to ujalo město, Tobiášův vrch byl po dobu několika sezon turistům uzavřen. Nakonec rozhlednu zachránilo občanské sdružení Klub přátel rozhleden, jemuž se podařilo ji opět zprovoznit v květnu 2010. O otevírání rozhledny se starají členové sdružení, kteří sem zajíždějí z různých koutů republiky. „Třetí sezonu zahájíme 19. května. Otevřeno bude do 30. září, a to každou sobotu. V květnu, červnu a září od 11 do 16 hodin a v červenci a srpnu od 11 do 17 hodin,“ informuje klub.

Poslední „rozhlednou“ okresu je Vysoká brána v Rakovníku. Jako každoročně byla poprvé otevřena 8. května historickou slavností. V květnu, červnu a září je Vysoká brána turistům otevřena každou středu, sobotu a neděli od 9 do 17 hodin. Během letních prázdnin od úterý do neděle, a to ve stejném čase.

Markéta Hartlová

« Zpět