Slunečné počasí se opět podepsalo na návštěvnosti přehlídky

Budou z příštích Letnic Lednice?

RAKOVNÍK. Poslední dubnový víkend patřil v Divadélku Před Branou celostátní loutkářské přehlídce Letnice 2012. Do Rakovníka opět po dvou letech zavítalo pět souborů z různých částí republiky (a jeden domácí) a po tři dny bavilo děti známými i méně obvyklými pohádkami.

Účastníci jsou vybíráni na přehlídkách v průběhu předchozího období. „Vždy se sem snažíme dostat ty nejpovedenější představení, ale současně vybíráme ne­okoukané soubory. Takže letos se sem po šesti letech vrátili Plzeňáci, ale všechna ostatní divadla byla v Rakovníku poprvé,“ objasňuje principál pořádajícího souboru Tomáš Kapsa.

Všechna odehraná představení hodnotila Hana Dotřelová, profesionální loutkářka a pedagožka. „Vždy vysvětlila souborům, co je dobře, co špatně a doporučila jim změny nebo úpravy představení. V sobotu večer pak vedla seminář na téma dramaturgie. To je slabá stránka současného loutkářství, protože chybí nové hry a staré už dnešním dětem nevyhovují. Jsou moc upovídané, je v nich málo děje, takže se musí předělávat a ne každý to umí,“ pokračuje Tomáš Kapsa.

O jedinou změnu v programu se postaral hned v úvodu přehlídky domácí soubor. Ten kvůli onemocnění jedné členky divadélka nezařadil plánované představení Kuře Cupity a pohádku O kohoutkovi a slepičce (letošní premiérové), ale náhradní pohádku s písničkami O Červené Karkulce. Soudě podle reakcí dětí i dospělých pohádka zabodovala. Je hrána textilními manekýny (loutky, které se drží jako panenky a ovládají je přiznaní herci), oživují ji písničky Honzy Janoty, který je hraje na kytaru a zpívá. Velmi pozitivně působila i postava vypravěče (Jiří Suk, pohádku i režíroval).

Většina souborů používala marionety, pouze soubor z Liberce měl spodové loutky a vyřezávané manekýny. „Jejich inscenace Tři zlaté vlasy děda Vševěda byla zajímavá, ale měli jsme trochu obavy, jak ji přijmou nejmenší děti. Bylo to představení, kde se málo mluví a všechno je založeno na akci. Ale ta má jiný rytmus, než jsou děti zvyklé u našich pohádek. Kupodivu ji i ti nejmenší sledovali velmi pozorně,“ pokračuje Tomáš Kapsa.

Platících diváků bylo asi 360, ale dvě představení (sobotní a nedělní odpolední) byly málo navštívené. „Bylo hezké počasí a lidé odjeli z Rakovníka. Naště­stí část osazenstva tvořily soubory, takže sál byl pokaždé plný a loutkářům se hrálo dobře – neměli pocit, že hrají pro prázdné divadlo.“ Nižší návštěvnost by se už dala označit jako tradiční. Pěkné počasí se už podepsalo na minulé přehlídce (předchozí byly divácky hojně obsazené). „Kvůli slunečnému počasí před dvěma lety jsme přehlídku posunuli na duben, ale počasí bylo ještě lepší než tehdy. Tak jsme říkali, zda nepřejmenujeme Letnice na Lednice a neuděláme je v lednu,“ uzavírá Tomáš Kapsa.

Lenka Pelcová

« Zpět