Foto

Alida Bélaiová

Občas jsem výbušná, říká mluvčí

RAKOVNÍK. Nová tisková mluvčí nebo též referent public relations městského úřadu se narodila v listopadu 1987 na Slovensku. Po rodičích má maďarskou národnost, nicméně česky hovoří plynně a bez přízvuku. Navíc zvládá i maďarštinu a angličtinu a dle vlastních slov zdědila po rodičích temperament a výbušnost. Jak ji tato výbava bude pomáhat v novém zaměstnání, mohli novináři posoudit na první tiskové konferenci ve čtvrtek 19. dubna.

„Narodila jsem se v Komárně, ale vyrůstala v Přerově a od pěti let v Pardubicích, kde jsem vychodila základní a střední školu. Po maturitě na Střední odborné škole cestovního ruchu jsem byla přijata na Masarykovu univerzitu, Fakultu sociálních studií, do Brna, kde jsem vystudovala bakalářský studijní program. V té době jsem už dojížděla z Rakovníka, neboť přítel tady má zaměstnání,“ vysvětluje Alida Bélaiová svoji cestu z Komárna do Rakovníka.

První pracovní zkušenosti získávala už v době studia v cestovní agentuře a později ve firmě Seznam.cz. v Praze, kam z Rakovníka dojížděla na plný úvazek.

„Oba rodiče jsou maďarské národnosti, doma jsme mluvili a mluvíme převážně maďarsky, moje babička a prababička slovensky ani česky nemluví. Do školky jsem chodila v Čechách, takže sama sebe vnímám jako Češku, i když národnost mám maďarskou. Občas jsem výbušná,“ připouští.

Funkci tiskové mluvčí chápe jako šanci profesně se posunout. „Můžu se tady spoustu věcí naučit. Člověk se dostane do centra dění a ví, co se ve městě děje. Velké pozitivum této práce je i to, že je v místě bydliště. Dojíždění bylo nepříjemné, to nebudu zastírat,“ přiznává.

Ve volném čase se Alida nejraději věnuje psovi. „Mám štěně, jezdíme na výlety, mám ráda hrady a zámky, přírodu, volné chvíle trávíme aktivně venku. V létě jezdím na kolečkových bruslích, v zimě na snowboardu. Také rádu čtu.“ Na otázku, zda hodlá po svém předchůdci převzít i některé aktivity pro městskou knihovnu nebo cyklování, odpovídá, že se nyní musí hlavně zaběhnout v úřadě. „Poté bych ráda pomáhala podobně jako můj předchůdce i na dalších akcích. Také bych ráda využila maďarštinu, kterou bych mohla uplatnit, pokud bude zájem, i při rozšíření spolupráce s Královským Chlmcem.“

Nová tisková mluvčí je zatím svobodná, což se prý časem možná změní. „Rodinu ale zatím neplánuji. Stačí mi pejsek,“ směje se Alida Bélaiová.

Pavel Sklenička

« Zpět