Proč fungují trhy ve Strašecí?

NOVÉ STRAŠECÍ. Vloni začaly s velkou slávou farmářské trhy v Rakovníku, bohužel koncem roku skončily. O něco později lákalo na tuto novinku i Nové Strašecí. Na rozdíl od Rakovníka však tamní farmářské trhy pokračují i v novém roce. Jak je možné, že se jim daří v menším městě?

Jeden rozdíl je zřejmý na první pohled. Pořádání farmářských trhů v Novém Strašecí je na bedrech města či přesněji městských kulturních zařízení. Jejich vedoucí Iveta Dušková prozrazuje, že hned v úvodu bylo zřejmé, že organizaci musí nechat na odbornících: „Domluvila jsem se s Ivanou Kloučkovou Nováčkovou z Lán, která farmářské trhy pořádá již třetím rokem a má tedy dostatek kontaktů a zkušeností.“

Díky tomu se na farmářských trzích v Novém Strašecí můžeme setkat s prodejci zeleniny, mléčných výrobků, ryb, uzenin, pečiva, včelařských produktů, koření, těstovin, moštů, pražené kávy, sadby i stromků. „Připojují se k nám i řemeslníci – keramici, dráteníci, výrobci textilních dekorací či dřevěných výrobků. Každý trh se snažíme něčím obohatit. Jezdí k nám například paní Gilová, která má záchranou stanici pro dravce a předvádí ukázky jejich výcviku. Máme i dílničky pro děti, kde si mohou zhotovit různé drobnosti. Pan Čechov zase maluje na počkání portréty uhlem,“ vypočítává Ivana Kloučková Nováčková.

Z jejích dalších slov vyplývá, že najít dobré prodejce není jednoduché. „Farmářských trhů vyrostlo jako hub po dešti, a tak je to těžké. Naště­stí jsme dobrá parta, která jezdí od města k městu společně, i když někteří prodejci občas odpadnou. Rádi pomůžeme i lidem, kteří přišli o práci a zkouší podnikat. Nemyslím si, že pro fungování farmářských trhů je rozhodující velikost města. Spíše záleží na tom, jací jsou v něm lidé. Vyzkoušeli jsme si to například vloni na Stochově. Návštěvnost byla velká a prodejci spokojení, ale jen do té doby, než zde postavili Tesco. Tržby šly dolů a museli jsme skončit. V Novém Strašecí je to jinak. Nakupujících je hodně a rádi se vrací. Důležité v tomto směru je, abychom byli vlastenci a podpořili české prodejce. V Rakovníku je však problém někde jinde. Probíhají tam pravidelné klasické trhy a zřejmě to zákazníkům stačí,“ uzavírá Ivana Kloučková Nováčková.

Lenka Pelcová

« Zpět