Foto

Jiří Šiler

Nejvíce stoupla hospodářská kriminalita. O dvacet procent

Jen jedna loupež neobjasněna

RAKOVNICKO. V minulém roce se policistům z územního odboru Rakovník dařilo. Nejvýraznější úspěchy slavili kriminalisté u loupeží. Zatímco v roce 2009 objasnili 46 procent loupeží a v roce 2010 jen 33,33%, tak loni to bylo vynikajících 92 procent. Objasněna nebyla jen jedna loňská loupež, a sice přepadení banky v Novém Strašecí ke konci roku.

„Právě objasněnost loupeží a násilné trestné činnosti je pro veřejnost zásadní. Je to násilí s přímým kontaktem pachatele a poškozeného, proto patří mezi nejvíce obávané. U násilných trestných činů máme výsledky v posledních třech letech podobné, kolem 80 procent objasněných případů,“ přibližuje Jiří Šiler, vedoucí rakovnické policie. V minulém roce řešila policie více trestných činů (celkem 1367), než předchozího roku (1252). Objasnit se podařilo celkem 41 procent skutků, stíháno bylo o 88 pachatelů více než rok předtím. Nejvyšší nárůst skutků zaznamenala hospodářská trestná činnost, a to o 20 procent, naopak nejvyšší pokles byl u mravnostních deliktů.

Největší počet trestných činů zpracovalo obvodní oddělení Rakovník (celkem 529), nejméně obvodní oddělení Roztoky (162). „Žezlo nejnižšího nápadu trestné činnosti si Roztoky předávají s Jesenicí a Hořesedly. Rakovník a Nové Strašecí mají vzhledem k městům zhruba stejné zatížení kriminalitou. Více obyvatel, více heren a non stopů a více majetku znamená více starostí. Roztoky jsou typická oblast, kde velká část trestné činnosti souvisí s turismem. Pakliže bude teplé léto a hlavní sezona se prodlouží ze dvou měsíců na tři, přinese to větší počet krádeží lodí, dokladů, vloupání do aut apod. Sezona má na nápad trestné činnosti velký vliv. Podobné je to i na Jesenicku,“ říká Jiří Šiler.

Jednou z loňských priorit rakovnické policie byl boj s drogami, protože užívání drog stojí za většinou druhů kriminality. „Našli jsme si cestu, jak tuto trestnou činnost odhalovat a především dokazovat, a úspěchy se dostavily. Kvůli dealerství, vaření nebo pěstování drog jsme v roce 2008 odstíhali osm pachatelů, v roce 2009 šestnáct, 2010 čtyřiadvacet a loni už jednatřicet,“ vypočítává vedoucí policie.

V boji s automobilovou kriminalitou jsou bohužel výsledky horší. Krádeží aut nebo vloupání do nich bylo loni objasněno jen 12,4 procenta. Krádeže aut patří k trestné činnosti, které se nejhůře objasňuje. „Když auto zmizí, tak je pryč, není co ohledávat, není šance najít stopy. Možná by nám v tomto ohledu pomohl lepší kamerový systém ve městě. Kamery nejsou na místech, kde bychom je potřebovali, a rozlišení a kvalita záznamu neodpovídají 21. století. Nejvíce se kradou auta na Bendovce a na sídlišti Pod Nemocnicí. Aut je tu hodně pohromadě, pachateli se dobře vybírá a navíc na sídlištích není zvláštností, pokud tudy v noci někdo prochází, nebo když auta odjíždí. Pokud bude člověk koukat na Bendovce v noci z okna a uvidí, že z parkoviště někdo odjíždí, tak nepozná, jestli je to majitel nebo pachatel. Pachatelé jsou zruční, aby se dostali do auta, stačí jim chvilka. A bohužel i všímavost lidí a ochota pomoci při vyšetřování už nejsou jako dřív, kdy lidé s policií více komunikovali,“ říká Jiří Šiler a dodává, že se to bohužel projevuje i při výzvách k veřejnosti.

Na žádosti policie o pomoc reagují lidé málokdy. Důkazem bylo i zveřejnění videozáznamu z náměstí ohledně případu znásilnění. „Přihlásilo se nám méně svědků, než jsme očekávali. Lidé se na záznam ze zvědavosti podívali, aby viděli pachatele. Ale ti, co se na něm museli poznat a že jich bylo dost, nám nezavolali. Lidé jsou lační po informacích, ale pomáhat se jim moc nechce. Cizí neště­stí je přitahuje, ale nechtějí být nějak účastní. Právě objasnění případu znásilnění byl společně s odhalením pachatelů série šesti loupežných přepadení největší úspěch loňského roku. Oba případy daly hodně práce a patří za ně celé kriminálce a všem policistům, kteří na nich pracovali, velký dík,“ uzavírá Jiří Šiler. Kromě trestných činů řešil jeho územní odbor pochopitelně i přestupky, celkem jich bylo v minulém roce 9150, a to majetkových i dopravních.

Markéta Hartlová

« Zpět