Foto

Večírek spojený s křtem CD skupiny Šnycl rozjela Prošlá lhůta.

Křest desky, která má na obale hospodu Na Mlejnku

Čerstvý Šnycl s Prošlou lhůtou

RAKOVNÍK. „Ztracenej šnycl se našel. Je jenom Šnyclem,“ řekl mi Pavel Peterka chvíli před křtem nového CD Jedeme dál. Odpovídal na otázku, co se stalo s jeho kapelou, že tak pěkně hraje. Kdyby nebyl skromnej, mohl dodat, že Šnycl je teď pěkně vypečenou hudební pochoutkou z kvalitních surovin. O tom, jak změna názvu koresponduje se zvukem kapely a novou tvorbou, se přišlo přesvědčit v pátek 27. ledna 120 platících diváků. Kdo dorazil, nelitoval.

Ještě v půl deváté to na žádný velký sukces nevypadalo. V olbřímích prostorách kácéčka se ztrácely hloučky fanoušků a nejvíc plno bylo u soudku v šatně účinkujících. Prošlá lhůta dolaďovala kostýmy i formu. Plastik Petr Chmelík natahoval své pruhované tříčtvrťáky a taky Buqa (Jiří Kopřiva) už byl v koncertních kraťasech. „Tak kolik je tam lidí?“ ptali se hudebníci pokaždé, když někdo přišel směrem od sálu. „Nic moc? No tak mi ještě jedno natoč,“ pravil Chmelík a podal Peterkovi půlitr.

„To je jejich honorář. Když jsme se kluků z Prošlý lhůty ptali, za kolik by zahráli pro Šnycl, řekli, že jim stačí sud plzeňskýho,“ vysvětloval ředitel KC Jiří Karel.

Peterka a spol nastoupili na plac jako první a na rozjezd zahráli osm starších věcí, včetně kultovní skladby Rakovník. S Vojákem a Vlčicí jim přišel na pomoc i bývalý kytarista Martin Jirák. Publikum reagovalo potleskem, ale k tanci se odhodlali jen Jirka Farkaš s Aničkou. Po krátké přestávce, kdy si Buqa přinesl svůj velkokapacitní plechový bubínek a vlastní činely, aby jinak usedl za javorové sonory Tomáše Karla, začala svůj první poločas Prošlá lhůta. „Koukám, že jste stejně jako my ještě málo napařený, tak popojedem,“ hulákal neúnavně Plastik, takže za chvíli už se zábava rozjela na plné obrátky a kácéčko se dalo do tance.

Když se vrátili na podium Šnyclové, pokřtili za asistence Milana Zimmermanna novou placku, která má na obalu vymalovanou hospodu Na Mlejnku. Kmotr je pod ní podepsán i jako producent. Snažil se prý klukům radit při natáčení, ale moc se stejně nedali. Na křtu si pak zahrál na foukací harmoniku. Na jevišti se objevila také zpěvačka Ivana Sršňová, aby stejně jako na desce zazpívala s Peterkou titulní skladbu. A zahrát si přišel i David Mařík. CD Jedeme dál je jeho dílem, které natočil přímo v prostotách KC, ale během křtu vstal od pultu a ukázal, že si rozumí i s kytarou. V jedné písni pomohl Petru Hodnému zahrát alespoň část skvěle vymyšlených rifů, kterými je nová deska doslova vyšperkována. „Ze začátku to moc nevypadalo, ale nakonec přišlo 120 platících, a to je myslím na Rakovník docela slušný. Moc jsme si to užívali,“ neskrýval radost Pavel Peterka.

Pavel Sklenička

« Zpět