Nejtěžší bylo sehnat farmáře

RAKOVNÍK. O tom, že je Rakovník nevyzpytatelné město, už mohou mluvit nejen pořadatelé kulturních akcí, kteří v Rakovníku nemají nikdy jistotu, zda jejich snaha skončí návštěvnickým úspěchem, či fiaskem. Své o tom ví i pořadatelky farmářských trhů.

Farmářské trhy, které nabízejí výrobky přímo od pěstitelů a producentů z blízkého okolí, jsou úspěšným fenoménem současnosti. V Rakovníku se to potvrdilo zejména při prvním trhu, kdy byla na dvoře radnice hlava na hlavě a většina zboží se prodala už během první hodiny. Trhy se poté konaly každou druhou sobotu. Zájem lidí byl ale čím dál vlažnější.

„Že bude první trh úspěšný, se dalo očekávat. Při těch dalších už byl zájem menší, ale myslely jsme si, že je to hlavně letními prázdninami a dovolenými a že v září počet nakupujících opět vzroste. Ale nedopadlo to tak. Bohužel jedno souvisí s druhým. Když farmáři přijeli a prodali toho málo, protože nepřišlo dost lidí, tak už k nám příště nedorazili a raději si vybrali trhy ve větších městech s jistotou výdělku. A když se stalo, že přišlo nakupujících dost, tak zase měli pocit, že je stánků málo a příště už nepřišli. I přesto si ale myslím, že se farmářské trhy povedly a jsme na sebe pyšné, že jsme je vůbec dokázaly zorganizovat,“ přibližuje Martina Zimmermannová.

Situaci neměly vůbec snadnou. Získat povolení od města k pořádání trhů ve dvoře radnice bylo nakonec to nejjednodušší, ovšem získat farmáře byl téměř nadlidský úkol. Na Rakovnicku je pěstitelů či producentů minimum, proto musely oslovit farmáře ze sousedních regionů. „Častokrát se stalo, že nám slíbili, že přijedou, a pak den před trhy zavolali s výmluvou typu rozbitého auta, že nepřijedou. Bylo to o nervy. Někteří třeba přijeli jednou a pak řekli, že se jim to nevyplatí. S tím je problém, protože pokud si člověk na trhu něco koupí a zachutná mu to, tak počítá s tím, že to tam bude moci koupit i příště. Jenže to jsou bohužel věci, které neovlivníte,“ popisuje Martina Zimmermannová. Z výrobků, které se na farmářských trzích objevovaly skutečně pravidelně, byl největší zájem o mošty, med, sýry a zeleninu.

Pro letošní rok už farmářské trhy skončily, zda budou pokračovat i v příštím roce, zatím pořadatelky neví. „Musíme si teď zrekapitulovat, co nám to dalo a vzalo, a na jaře uvidíme. Moc bychom chtěly poděkovat městysi Pavlíkov, který nám velmi pomohl tím, že nám půjčoval stánky opravdu za hubičku, a městu Rakovník, které nám dalo pro pořádání trhů dobré podmínky,“ uzavírá Martina Zimmermannová.

Markéta Hartlová

« Zpět