Foto

Kostel s novou hasičárnou.

Variant měla obec několik, nakonec zvolila původní místo

Nová hasičárna pár kroků od kostela

LUBNÁ. Kdo zná obec Lubná jen okrajově, ani netuší, že se tu uvnitř zástavby nachází náves s kostelíkem. Ani toto jedno z mála malebných zákoutí Lubné se ale nevyhnulo zdejší expanzi novostaveb. Během minulého roku zde vyrostla nová hasičárna. Jen pár kroků od památky.

„Novou hasičárnu jsme postavili na místě staré, kterou jsme nechali zbourat. Stará zbrojnice byla postavena někdy v padesátých letech a postupně se zvětšovala a rozšiřovala. Přesto byla příliš malá. Dnes už je náš hasičský sbor vybavený tak, že má dvě auta, a ta se do staré budovy nevešla. Proto jsme se rozhodli, že postavíme novou, kde budou moci parkovat obě auta a hasiči v ní budou mít i své zázemí,“ vysvětluje starosta Pavel Vyskočil.

Obec měla možnost vybrat z několika variant. Žádný z pozemků, které vlastní, jí ale nepřišel tak vhodný, jako parcela původní hasičárny. A to i přesto (pomineme-li těsné sousedství s kostelem), že je v prudké zatáčce, na kopci a příjezdová cesta vydá jen na jeden jízdní pruh. „U jednoho místa, o kterém se pro stavbu hasičárny uvažovalo, jsme narazili na problém s výkupem pozemků, a druhé místo by bylo bezprostředně u výjezdu ze hřiště, kde by se muselo vjíždět na silnici druhé třídy. Postavit hasičárnu tam by bylo komplikované kvůli povolovacím řízením, kvůli nimž by se celá akce protáhla a obec by přišla o peníze, protože část rekonstrukcí šla z dotace kraje,“ říká starosta.

Zastupitele neodradilo ani to, že část staré hasičárny stála na církevním pozemku a církev nepovolila její demolici. Proto byl objekt zbourán tak, že církevní část stavby byla ponechána, takže dnes působí u nové stavby jako určitá variace na apsidu. „Na jaře se tomu dá jednotný kabát, proto si nemyslím, že by to působilo nějak divně,“ říká Pavel Vyskočil. V jarních měsících ještě mají elektrikáři obstarat novou přeložku kabelu k transformátoru a přitom hasičárnu připojí na elektřinu. Pak bude stavba hotová. Lubná na ni ze svého rozpočtu poskytla 1,8 milionu korun.

„Hasiči tu fungují, mají i omladinu, takže budoucnost mají. Nevidím důvod, proč jim tu nepostavit slušné zázemí. Místo u kostela mi nevadí. Pokud mluvím za sebe, při volbě tohoto umístění mi vadilo spíš to, že odtud není zrovna nejlepší výjezd. Stavba hasičárny se probírala na veřejném jednání zastupitelstva a její oponenti byli v menšině,“ říká Pavel Vyskočil, který byl v době projednávání zastupitelem.

Ne všichni Lubeňáci jsou z nové hasičárny nadšeni. „Vadí mi, že si starostové staví v obci „pomníky“ a nic jiného se nedělá. První lokalita, o které se v souvislosti s hasičárnou mluvilo, byla u hřišti. Dokonce tam došlo i ke změně vlastníků pozemků, aby to bylo možné, a pak se z ničeho nic začalo stavět na návsi. Důvodem prý byla nižší cena. Cena 1,8 milionu je tedy nízká? A vybrat pro novostavbu právě náves, není zrovna nejvhodnější řešení,“ myslí si jeden z oponentů Josef Trejbal.

Markéta Hartlová

« Zpět