Soudce pokáral Jirouše

RAKOVNÍK. Celý rok jsme sledovali případ Matouše Spilky z Broumova, který před Okresním soudem v Rakovníku čelil žalobě pro trestný čin předlužení. Svým jednáním připravil několik firem o více jak třináct milionů korun. Ještě před koncem roku se dočkal rozsudku. Přestože značnou část škody, kterou způsobil prodejcům osobních automobilů, uhradil, odešel ze soudní síně s trestem odnětí svobody na 18 měsíců s tím, že trest mu byl podmínečně odložen na dobu třech let. Obžalovaný i státní zástupce se vzdali práva odvolání.

Jak jsme již uvedli, obžalovaný Matouš Spilka začal roce 2006 odebírat vozidla značky Škoda od pražské firmy Přerost a Švorc a auta pak se slevou 5 až 8 procent nabízel regionálním prodejcům. Uskutečnil tak obchody za 112 milionů Kč s tím, že z celkového počtu 176 prodaných aut nakonec zůstalo 29 nezaplacených. Škoda tak vznikla jednotlivým dealerům, kteří museli za vozy zaplatit dvakrát.

Důležitou roli v celém případu hrál vysoce postavený manažer Škody Mladá Boleslav Ladislav Jirouš pocházející z Rakovnicka. Ten měl obžalovanému vytipovat dealery, se kterými se většinou osobně znal. Všichni poškození u soudu uvedli, že je Jirouš sám nebo s manželkou navštívil a Spilkův projekt doporučil. Bez Jirouše, kterého znali jako manažera Škody z období budování sítě dealerů, by většina poškozených do projektu se Spilkou nikdy nevstoupila. Za zprostředkování kontaktů měl Jirouš podle Spilky získat provizi jeden milion korun. Když projekt zkrachoval, manažer se od případu distancoval. Ve Škodovce působí dodnes. U soudu vystupoval arogantně a popřel, že by inkasoval milion korun. Na druhou stranu nevyloučil, že by o penězích nemohla vědět jeho žena. Ta nakonec potvrdila, že za uskutečněné obchody získávala provize od manželky obžalovaného. Údajně za seznam dealerů, který Spilkové poskytla. Kde ke kontaktům přišla, ale vysvětlit nedokázala.

Soudce Marcel Lehečka se v závěrečném odůvodnění vrátil k chování manželů Jiroušových před soudem. „Je zarážející, jak takový člověk může i nadále působit ve firmě, která je výkladní skříní českého podnikání. Mám obavu, že pokud takoví lidé budou působit ve vrcholných funkcích, těžko můžeme očekávat, že se v našem hospodářství začne dít něco pozitivního,“ řekl doslova soudce. K osobě obžalovaného uvedl, že trest má výchovný charakter. Soud neuložil Spilkovi ani zákaz podnikání, aby mohl pokračoval v úhradě škod, což obžalovaný činil už v průběhu líčení. Dokonce přímo v den vynesení rozsudku složil na účet společnosti Autostop milion korun.

Pavel Sklenička

« Zpět