Návštěvnost je největším turistickým překvapením roku

Na rozhledně téměř 11 tisíc lidí

RAKOVNICKO. Skeptici, kteří před dvěma lety tvrdili, že rozhledna ve Velké Bukové nemá smysl, protože z ní žádný extra výhled nebude, se po letošní turistické sezoně asi hodně diví. Návštěvnost, jakou měla, je mimořádná. Téměř jedenáct tisíc lidí. U dalších dvou rozhleden na Rakovnicku – Mackova hora a Tobiášův vrch, sice tak obrovská návštěvnost nebyla, ale její provozovatelé rozhodně nejsou zklamáni.

Na rozhlednu ve Velké Bukové přišlo od dubna do října necelých 9700 platících návštěvníků a kolem 1200 dětí do deseti let, které mají vstup zdarma. Rozhledna byla otevřena už loni, ale až na podzim, teprve nyní má tedy za sebou celou turistickou sezonu. „Že bude zájem tak veliký, nikdo z nás nepředpokládal. Spousta lidí rozhledny opravdu miluje a jezdí za nimi cíleně. Další, a těch bude asi většina, se sem sjedou podívat při výletu na Křivoklát. A  hodně nám pomáhá dobrá propagace,“ říká starosta Velké Bukové Josef Bumba.

Co se týče turistických tabulí, je bukovská rozhledna skutečně nepřehlédnutelná. Ať jedete v její blízkosti jakýmkoli směrem, všude narazíte na značení, které vás k ní nasměruje. Navíc má otevírací dobu, která je k turistům velmi vstřícná. Mimo letní sezonu všechny dny v týdnu kromě pondělí a o prázdniny každý den. Jen málokdy se tedy turistům stane, že se na ni nedostanou, protože netrefí správný čas.

„U rozhledny ve Velké Bukové se spojilo hned několik příznivých faktorů. Je to velmi originální stavba, nachází se v těsné blízkosti hojně navštěvovaného hradu Křivoklátu, blízko od Prahy, je výborně dostupná automobilem a velmi dobrá je i její propagace,“ myslí si předseda Klubu přátel rozhleden Martin Špád a dodává: „Na druhé straně je třeba objektivně říci, že výhled z rozhledny patří mezi dosti slabé. Současná móda spíše preferuje pohodlí, které je v tomto případě výrazně na úkor kvality. Ač stavebně zajímavá, není to bohužel rozhledna, na kterou by se milovník výhledů s nadšením vracel. To ale nic nemění na tom, že její návštěvnost zůstane nepochybně trvale vysoká.“

Jak se zdá, výhled, který není nikterak oslnivý, ale návštěvníky rozhledny příliš netrápí. V pamětní knize, kterou zde mají turisté k dispozici, je jen minimum negativních ohlasů. „Za poslední tři měsíce jen tři, jinak je to velmi milé počtení. Návštěvníci jsou spokojeni. A někteří se opakovaně vracejí. Třeba jsme tu měli turistu, který u nás byl už pětkrát a tvrdil, že pokaždé ho čekalo něco nového,“ říká Josef Bumba.

Novostrašecká rozhledna Mackova hora, kterou provozuje město, byla otevřena od května do října. Mimo prázdniny jen o víkendy a během července a srpna každý den. „Návštěvnost byla 709 dospělých a 635 dětí. Loni byla lepší o třináct lidí. Možná nám klesla z důvodu, že jsme letos zdražili o 5 Kč. Samozřejmě, že bychom byli rádi, kdyby bylo návštěvníků víc, ale i tak to není nejhorší. Možná by pomohlo rozšířit otevírací dobu, ale s tím je trochu problém. Rozhledna je dost z ruky a o brigádu na tak odlehlém místě nikdo moc nestojí. Ale měli jsme ště­stí na pána, který nám její provoz zajišťuje,“ říká Iveta Dušková, vedoucí Novostrašeckého kulturního centra.

Rozhledna Tobiášův vrch u Jesenice byla v letošní sezoně otevřena po tříleté pauze. Pod svoje ochranná křídla si ji vzal Klub přátel rozhleden. Zprovoznil ji o sobotách od května do září. Cestu si na ni našlo 300 dospělých a 140 dětí. „Je to pro nás slušný výsledek. Druhá rozhledna (Kozinec u Nové Paky), kterou provozujeme, takové návštěvnosti ani z daleka nedosahuje. Otevírací dobu zajišťovali členové našeho klubu. Službu měli nejen ti z Prahy, ale i Brna, České Lípy nebo Světlé nad Sázavou. Bez jejich obětavosti, dělají to bez nároku na jakoukoli odměnu, bychom to nezvládali,“ říká předseda klubu Martin Špád a dodává, že rozhlednu budou provozovat i v příštím roce: „Zpřístupňovat rozhledny turistům je totiž hlavním cílem našeho občanského sdružení.“

Markéta Hartlová

« Zpět