Obchvat je několik měsíců otevřený, náklaďáky trápí obec pořád

Vašírov využívají jako zkratku

VAŠÍROV. Obyvatelé Vašírova se těšili na otevření obchvatu stejně jako obyvatelé Lán. Čekali, že díky němu přestanou přes obec jezdit kamiony. Zatímco z Lán byla nákladní doprava skutečně vyhnána, Vašírovští se náklaďáků dosud nezbavili. Už několikrát (naposledy to bylo občanské sdružení Náš Vašírov) oslovili úřady, aby byly k vjezdu do Vašírova umístěny značky, které by těžkým nákladním automobilům zakázaly průjezd obcí. Zatím se jich nedočkali. Kladenský odbor dopravy však slibuje, že k tomu do dvou měsíců dojde. Nejprve prý musí mít obchvat z hlediska legislativy správné zařazení.

Obchvat má sloužit k tomu, aby nebyly obce zatěžovány nákladní dopravou, Vašírovští ho mají doslova za humny, a přesto je kamiony trápí dál. „Stálo to spoustu milionů, a přesto se pro nás skoro nic nezměnilo. Někteří řidiči náklaďáků jezdí přes Vašírov pořád. Auta do pěti tun se ještě dají vydržet, ale když kolem projede desetitunový náklaďák, tak se celý dům otřásá. A to nemluvím o tom, že spousta řidičů ani nedodržuje rychlost,“ říká Jaroslav Kyncl, který má dům přímo u silnice. Sám už se několikrát obracel na obecní úřad v Lánech i na kladenský magistrát, ale marně.

„Koupit dvě značky, které by těžkým autům zakázaly průjezd vesnicí, přeci není tak velká položka. Starosta Lán mi říkal, že už o ně dvakrát na Kladně žádal, ale pokaždé to zamítli. Nechápu, proč je to takový problém,“ říká Jaroslav Kyncl.

Lánští už o umístění značek skutečně žádali. Vašírov má bohužel nevýhodu v tom, že hlavní silnice, která přes něj vede, je Středočeského kraje. „Kdyby byla místní komunikací, tak jako silnice v Lánech, tak by se značkami problém nebyl. Umístili bychom je tam sami. Silnice je ale kraje, on si musí rozhodnout, zda je schválí, či nikoli. Vím, že přes Vašírov kamiony stále jezdí. Pokud jedou směrem od Slovanky, tak obchvat využívají, ale řidiči, kteří jedou od Strašecí, většinou až na Slovanku nejedou, odbočí hned na Vašírov a zkrátí si tím cestu,“ říká starosta Lán Karel Sklenička.

Na Slovance se navíc před nedávnem pokládaly nové chodníky a dopravu řídily semafory. Proto využívali řidiči Vašírov více než obvykle. Nechtěli u semaforů čekat. „Je pravda, že od chvíle, co už semafory na Slovance nejsou, je to lepší, ale pořád si myslím, že když už tu obchvat je, měly by po něm jezdit všechny náklaďáky a ne si krátit cestu přes nás,“ říká Jaroslav Kyncl.

Podle kladenského odboru dopravy je v současnosti s umístěním značek problém jen po právní stránce. „Obchvat už je sice zkolaudován a byl dán do užívání, ale zatím je veden v jiné kategorii, než by měl být. Nejprve musí být vypořádány vlastnické vztahy k pozemkům a až poté může být stavba zařazena do správné kategorie. Až bude vše po právní stránce dotaženo do konce, nebude problém s tím, stanovit ve Vašírově dopravní omezení. Odhaduji, že je to otázka dvou měsíců,“ říká Jaroslav Fridrich z odboru dopravy kladenského magistrátu.

Markéta Hartlová

« Zpět