Foto

Elena Sonenshine v doprovodu kytaristy Mirka Linky a kontrabasisty Petra Dvorského.

Brass Band pozval diváky na Jazzové Vánoce

Elena ví, kde jsou její kvality

RAKOVNÍK. I když bylo jasné, že po zdařilém jazzovém večeru se saxofonistou Petrem Kroutilem nebude možné vstoupit podruhé do stejné řeky, diváci si to nenechali vysvětlit. Koncert jazzové zpěvačky Eleny Sonenshine byl vyprodán již 14 dní před termínem.

„Ano s Petrem jsem studovala na Berklee College of Music. Já jsem mu vařila a on mě učil harmonii,“ udělala Elena hned v úvodu jasno, jak to bylo s jejich společnými studiemi na proslulé bostonské škole. Kdo však čekal show v „kroutilovském“ duchu, byl možná zaskočen. Vystoupení přední jazzové dámy se neslo v podstatně komornějším pojetí, k čemuž přispěl i střídmý doprovod (kytara – Mirek Linka, kontrabas – Petr Dvorský). Nicméně hned od úvodních taktů bylo zřejmé, že Elena ví dobře, kde jsou její kvality a že se nepotřebuje „skrývat“ za kapelu.

Ve dvou setech předvedla zpěvačka, že dobře zvládá nejen jazzové standardy (např. Exactly Like You, I´m Beginnig To See The Light nebo populární „píseň práce“ Work song), ale že její specialitou jsou vlastní úpravy a interpretace českých a moravských lidovek, ve kterých text ráda převádí do angličtiny (Ej padá, padá rosenka a na samém závěru Anička dušička). Při vytleskávání závěrečného blues Don´t Let The Sun Catch You Crying by jen málokdo z diváků poznal, že Elena Sonenshine prostřednictvím antibiotik zápasí s virózou. To je i vysvětlení, proč nedala alespoň jeden kousek s následujícím Brass Bandem.

Rakovnický dixieland vystoupil krátce po desáté s písní V koutě sedím u sudu. „Chtěli jsme navodit patřičnou atmosféru. Jsme rádi, že jste vydrželi a bude záležet jen na vás, co budeme hrát,“ zahájil frontman Sláva Vaic. Upozornil na formát z posledních jazzových večerů, kdy písně si podle repertoáru na stolech vybírají sami diváci. Nic nebyly platné výzvy, aby publikum kapele zadávalo kusy, které Brass Band dlouho nehrál a nachytalo je tak „na švestkách“. Stejně se nakonec hrálo Blueberry Hill, Kam odložit lady, Pletený džíny aj. „Jsme rádi, že se vám to dnes líbilo a to ještě nevíte, co jsme pro vás nachystali o Jazzové Vánoce,“ loučil se před půlnocí tajemně Sláva Vaic. Za Brass Band i pořádající KC připomeňme, že poslední jazzový podnik roku se odehraje 23. prosince v sále KC.

Sláva Vaic

« Zpět