Kritika strážníků: „15 neviditelných“

RAKOVNÍK. Vlastimil Pinka bydlí v Nádražní ulici a je soustavným kritikem činnosti městské policie. „Chodím se psem na procházky do parku v kteroukoliv noční hodinu. Potkávám tam nezletilé, kteří tam chodí pít alkohol, zakopávám tam o injekční stříkačky a další nebezpečný materiál. Ale strážníky jsem tam ještě nikdy neviděl. Chtěl bych to změnit,“ říká muž, který se opakovaně sešel i se starostou či velícím strážníkem.

V Nádražní ulici se podle pana Pinky dnes a denně porušuje dopravní značení i jiná městská nařízení. „Každý den tam vjíždí zásobování v protisměru, každé ráno nás budí s přepravkami dodavatel lahůdek. Podle značení by měl zásobovat od 5 do 7, ale často jezdí už ve dvě třicet a budí celou ulici. Pustí si naplno rádio, hází do auta přepravky, připadá mi, že se chová co nejhlučněji,“ popisuje obyvatel Nádražní ulice.

Občas vídá i šoféry, kteří dostanou echo, že se u Pražské brány chytá, a tak vyjíždějí z barů Nádražní, čili v protisměru. „Ty poznatky mám. Opakovaně jsem se obrátil na starostu. On mi ale vždycky říká, že musím zavolat ve chvíli, kdy se to děje. Když to udělám, stejně nikdo nepřijede. Měli jsme i společnou schůzku s velícím strážníkem panem Škvárou a starostou. Naznačili mi, že nechtějí zbytečně prudit.“ Vlastimil Pinka uznává, že stávající vedení města udělalo i dost dobrých věcí a nechce pouze kritizovat. Ale Rakovník by mohl být podle jeho názoru daleko bezpečnější. Jenže to by znamenalo zvýšit aktivitu městské policie.

„Nejde mi do hlavy, proč je městská policie tak málo vidět. Na to, že zaměstnává 15 lidí, je její produktivita minimální. Kdybych to mohl nějak ovlivnit, dal bych peníze, které jdou na její provoz, policii státní. Ta má daleko větší kredit i kontrolní mechanismy. Když si představíte, že státní policie má na celý okres jen pět policistů na dopravním inspektorátu, a tady je 15 lidí, přijde mi to ze strany města jako vyhozené peníze. To samé platí o kamerovém systému. Kdykoliv na něco upozorňuji, kamery to nezaznamenaly, neboť byly vždycky otočené na druhou stranu,“ uzavírá Pinka.

Velící strážník Pavel Škvára takovou kritiku odmítá. „Podněty pana Pinky jsou vždycky velmi obtížně doložitelné. Je to soubor všemožných stížností, jako hluk z bedniček ve 4,30 ráno nebo auto v protisměru. Nezjistitelné věci,“ míní vrchní strážník.

Pavel Sklenička

« Zpět