Připomněli si vraždu Strička

RAKOVNÍK. Dva roky uplynuly od doby, kdy došlo v pozdních nočních hodinách na Husově náměstí ke konfliktu Michala Navrátila a Jana Strička, kteří se vraceli z diskotéky v Pralinka clubu. Po ostré slovní výměně nečekaně Navrátil bodl Strička nožem a ten na následky zranění zemřel. Vrah byl odsouzen k trestu odnětí svobody na 20 let.

V sobotu 23. října si tragickou událost připomněla Stričkova rodina, jeho přátelé a sympatizanti ultrapravicového hnutí, k nimž se zavražděný mladý muž hlásil. Vzpomínkový pochod byl řádně nahlášen a povolen. „Tentokráte pochod nesměřoval na náměstí přes park, ale byla povolena trasa z nádraží kolem odboru dopravy, po mostě v Nádražní ulici na Husovo náměstí. Pochod se zhruba 120 účastníky vyšel z nádraží kolem 19. hodiny,“ přibližuje mluvčí rakovnické policie Lenka Černá. Na bezpečný průběh akce dohlíželo kolem 200 policistů z celého Středočeského kraje.

Část průvodu tvořili i účastníci odpoledního protestního shromáždění v Praze proti výši trestů žhářů z Vítkova. Tato skupina se snažila vyvolat konflikt s policisty, když několik z nich vstoupilo do vozovky. Poté, kdy byli vyzváni, aby ji opustili, většina z nich výzvy uposlechla, ale neodpustila si na adresu policie několik vulgárních nadávek. Jeden z radikálů byl zadržen a převezen na policejní služebnu. „Jednalo se o 29letého muže ze Sokolova. Kolem 19.45 byl propuštěn. K jinému incidentu nedošlo. Mimo to ještě příslušníci antikonfliktního týmu poskytovali první pomoc starší účastnici pochodu, které se udělalo nevolno, a převezli ji do nemocnice,“ přibližuje mluvčí.

Poté, co dav přišel na Husovo náměstí, vytvořila kolem něj policie kordon, radikálové se zklidnili a zbytek pietní akce proběhl bez problémů. Kolem dvacáté hodiny její účastníci položili na místě vraždy květiny a věnce, zapálili svíčky a krátce na to se dav pokojně rozešel. Celou noc měla policie zvýšený výkon služby.

Tomáš Bednařík, Markéta Hartlová

« Zpět