Rozhodnou nezávislí

JESENICE. V Jesenici zvítězila ČSSD, do patnáctičlenného zastupitelstva se dostalo pět jejích kandidátů včetně současného vedení města – starostky Taťány Čížkové a místostarosty Petra Sunkovského. „Jsme spokojeni, že jsme získali nejvyšší počet mandátů. Dále to bude záviset na jednání se zástupci ostatních uskupení, která získala mandáty. Zda se stanu starostou či místostarostou, nemůžu předjímat. Samozřejmě chceme dát dohromady většinové zastoupení. Nebudu shazovat žádnou z možností jednání. Z volebního výsledku je zřejmé, že máme právo prvního kroku a říct si o základní místa ve vedení,“ říká Petr Sunkovský.

Druhý nejvyšší počet zastupitelů (3), má shodně ODS a SNK Nezávislí kandidáti. Lídr ODS Roman Valuš označuje za úspěch, že tentokráte nedostala ČSSD s koaliční KSČM přes padesát procent hlasů. V novém zastupitelstvu tedy budou síly mnohem vyrovnanější než doposud. „Místostarostou určitě nebudu. To by nefungovalo. Už jednou to tak bylo a ukázalo se, že to nejde. Buď tedy nastane ve vedení změna, nebo zůstaneme i nadále v opozici,“ říká Roman Valuš.

Dá se očekávat, že ODS bude mít podporu u Strany zelených a TOP 09, které však mají jen po jednom zastupiteli. Rozhodující tedy patrně bude, na jakou stranu se přikloní trojice zastupitelů z SNK Nezávislí kandidáti. „Jsme teď tím jazýčkem na miskách vah. Naši kandidátku jsme sestavovali víceméně z potřeby změny, chceme, aby se vztahy urovnaly a situace na radnici zklidnila. Jednání probíhají, záleží na tom, s jakými nabídkami jednotlivé strany přijdou,“ říká Josef Švajcr, lídr Nezávislých kandidátů.

Markéta Hartlová

« Zpět