„Nechceme jistotu, chceme dát prostor novým souborům,“ říká Milena Křikavová.

Stovky lidí se zúčastnily Léta s knihovnou

RAKOVNÍK. Druhý ročník cyklu Léto s knihovnou, kterým chtěla městská knihovna zpříjemnit prázdniny těm dětem, které zůstávají ve městě nebo jsou tu u babiček a dědečků, se nesl převážně ve znamení divadelních představení a poněkud zvláštního způsobu léta.

„Nechtěli jsme dělat pouze kulturní programy, ale po oba roky jsme chtěli trochu vzdělávat a přidat i nějaké výtvarno,“ říká Milena Křikavová, ředitelka knihovny. „Snažili jsme se přivézt taková představení, která nebudou pouze pro děti, ale i pro dospělé. Chceme, aby rodiče s dětmi chodili, aby měli společné zážitky a mohli si o nich popovídat. Zda se to daří, musí posoudit rodiče, ale já mám radost z toho, že se rodiče naučili chodit na odpolední představení a že chodili hodně.“

První letní aktivitou byla beseda o skle. „Bylo to povídání spíše pro větší děti, ale tyto pořady nabízíme i MŠ, které nemají zavřeno, a na tuto přednášku přišly i malé děti a kupodivu vydržely sedět. Vyprávění na ně asi bylo těžké, ale stále bylo co sledovat. Figurky, které sklář vyfoukal, máme vystavené v dětské knihovně,“ pokračuje.

Druhou akcí bylo Cyklování, které má opět sloužit k aktivnímu prožívání rodičů s dětmi. Pak už následovala divadla. První bylo Anpu Praha a kdo ho viděl, potvrdí, že jeho představení bylo velmi profesionálně odvedené. „Pro mě je velmi zajímavé pozorovat proměnu herců, kteří přijedou jako úplně normální, obyčejní lidé a na pódiu se změní v někoho úplně jiného, což je pro mě velký zážitek. I na jejich představení bylo vidět, že to dělají rádi a s chutí, že k němu přistupují s nadšením. K naší radosti přišlo na představení hodně lidí a myslím si, že kdybychom je vzali podruhé, přijde jich ještě mnohem víc, protože se to jistě rozneslo,“ dodává Milena Křikavová.

Tato zkušenost se ostatně potvrdila u dalšího – Divadla Víti Marčíka, které tu bylo už vloni. Letos je vidělo 300 lidí. „A to ještě prodáváme vstupenky tak, že děti, které přijdou ráno, dostanou razítko a odpoledne mají vstup zdarma, takže tu bylo lidí ještě mnohem víc. Ta finální statistika pro mě byla takovým pohlazením, protože letošní léto bylo skutečně nevyzpytatelné. Pokaždé se dešťové mraky udržely, takže jsme obě představení odehráli. Knihovna bohužel nemá prostor, kam bychom se v případě nepřízně počasí mohli přesunout. Počasí nevydrželo na představení Ostrov pokladů, kdy bylo od rána tak ošklivo, že jsme v jednu hodinu představení zrušili a v pět se vyjasnilo. Je fakt, že nejít o rakovnický soubor, asi bych se hodně snažila hledat odpovídající prostory a jiné možnosti. DDM je daleko a KC má vnitřní prostory přes prázdniny zavřené a navíc je to za nájem,“ pokračuje Milena Křikavová.

Velice akčně musela knihovna reagovat před posledním představením. Nakonec se hrálo ve vestibulu před dospělou knihovnou, i když to není divadelní a odpovídající prostor, ale pro divadlo Kulich z Prahy splnilo svůj účel a lidé tam snadno došli. I když bylo ošklivo, přišlo asi 180 lidí. „Byť Marčík nebo Anpu mají úspěch, stále budeme hledat nové soubory. Nechci brát jistotu, chci dát prostor novým. Mám velkou radost z toho, že se tu účinkujícím líbí a že se rádi vracejí,“ uzavírá Milena Křikavová.

Lenka Pelcová

« Zpět