Kandidátky sestavil rekordní počet stran a sdružení

Boj o Jesenici bude napínavý

JESENICE. O přízeň voličů bude při podzimních komunálních volbách v Jesenici usilovat ČSSD, ODS, TOP 09, Strana zelených, KSČM a Nezávislí kandidáti. Šest kandidátních listin je pro město dosud rekordním počtem. Tradičně zde bývaly tři, minule se díky Straně zelených počet rozrostl na čtyři a nyní k nim přibyla ještě TOP 09 a Nezávislí kandidáti. Městské zastupitelstvo má patnáct členů, všem stranám se podařilo shromáždit odpovídající počet kandidátů.

„Vyšší počet kandidátek odráží celospolečenskou situaci. Ve spoustě obcí mají letos více kandidátek, než bývalo zvykem. Strany, které se dostaly do sněmovny, chtějí uspět i na obcích. O to těžší pochopitelně bude uspět,“ říká místostarosta Jesenice Petr Sunkovský, který je lídrem ČSSD, tedy strany, jež je v současnosti ve vedení města. Na kandidátce ČSSD nechybí ani současná starostka Taťána Čížková. „Co se týče složení naší kandidátky, tak máme zhruba polovinu žen a i několik nových lidí. Volební program v tuto chvíli ještě schválený nemáme, stále o něm jednáme a musíme některé věci doladit. Program bude pochopitelně vycházet z potřeb města a naše plány budou realizovatelné,“ říká Petr Sunkovský. V případě vítězství je připraven stát se starostou. „Jinak bych nebyl lídrem,“ dodává.

Největším soupeřem ČSSD, což vyplývá i ze současných bojů v zastupitelstvu, bude ODS. Jejím lídrem je Roman Valuš, současný opoziční zastupitel, který byl po minulých volbách zvolen místostarostou a po několika měsících odvolán. Od té doby je situace v zastupitelstvu napjatá. Na kandidátce ODS je podle jeho slov zhruba polovina nových tváří. „O volebním programu zatím jednáme a dolaďujeme ho. Chceme především změny v přístupu vedení města. Myslím, že lidé vědí, jak jsme předchozí čtyři roky pracovali a které věci se nám nelíbily,“ říká Roman Valuš. I on je v případě volebního vítězství připraven nastoupit do funkce starosty. A jak by například postupoval v jednom z nejožehavějších témat – kauze lesy? „Postupovali bychom v duchu, který jsme prosazovali. Stojíme si za tím, že je za nastalou situaci někdo zodpovědný a měl by za to nést následky. Není možné nad několikamilionovou ztrátou jen tak mávnout rukou,“ přibližuje Roman Valuš.

Třetí z tradičních stran – KSČM, vede současná zastupitelka Světlana Balounová. „Program už máme v hlavních bodech sestavený, ještě ale prochází drobnými úpravami před schválením. Prioritou jsou pro nás sociální témata, například pracovní příležitosti pro občany Jesenice,“ přibližuje Světlana Balounová. V případě, že KSČM ve volbách uspěje, by se přikláněla spíše k funkci místostarostky. „Přijala bych spíše neuvolněnou funkci, abych nemusela opouštět zaměstnání. Co se týče spolupráce s ostatními stranami, tak je asi předčasné o tom mluvit. Zatím nevíme, jak vše dopadne. Určitě bychom ale nadále spolupracovali s ČSSD,“ dodává.

Do voleb jde podruhé i Strana zelených, jejímž lídrem je Hana Urbanová. Na zelené kandidátce převažují ženy. „Hlavní body volebního programu budeme teprve schvalovat. Nikdo z nás není straníkem, ale část je nás ve sdružení Severočeský Ocelot, takže se naše témata životního prostředí také dotýkají. O těch hlavních, která se týkají chodu Jesenice, se ještě budeme bavit. Sama bych například ráda vyvinula iniciativu, aby byl Velký rybník v územním plánu veden především pro rekreaci,“ říká Hana Urbanová. A je v případě volebního úspěchu připravena stát se starostkou? „Upřímně si myslím, že k tomu ani nedojde. Pro nás by byl úspěch získat alespoň nějaké místo v zastupitelstvu.“

Nováčkem komunálních voleb v Jesenici je nejen strana TOP 09, ale i její lídr Jan Mach. Za „Topku“ kandidují samí muži. Také tato strana zatím nemá volební program dokončený. „Naším hlavním cílem je změna v systému vedení města. Z tohoto důvodu jsem se také sám rozhodl kandidovat. Mám se současným vedením a městským úřadem špatné zkušenosti, jejich přístup se mi nelíbí. S ČSSD bychom určitě nespolupracovali, s ODS ano. A jestli jsem připraven stát se starostou? Nevím, asi ano, žádný háček v tom nevidím. Je to ale věc, kterou bych pochopitelně musel nejprve probrat s rodinou,“ říká Jan Mach.

Poslední kandidátní listinu sestavili Nezávislí kandidáti. Jejím lídrem je Josef Švajcr, s nímž se nám bohužel nepodařilo do uzávěrky spojit.

Markéta Hartlová

« Zpět