Začátkem srpna se chystá jubilejní Křivořezání

Řezbáři po patnácté na Křivoklátě

KŘIVOKLÁT. Řezbářské sympozium na hradě Křivoklátě patří již k tradicím letního programu. I letos se zde bude pod širým nebem představovat více než třicet řezbářů. Na co se můžeme těšit v rámci doprovodného programu a jaké novinky jsou připraveny na jubilejní, patnáctý ročník, nám prozradil kastelán hradu Luděk Frencl.

„Letošní ročník Křivořezání bude opravdu trochu výjimečný. Sejde se tu opět několik desítek řezbářů, kteří budou pokračovat v tématu Starých pověstí českých. Z jejich rukou a dlát budou vznikat postavy naší dávné historie, ale současně poběží i doprovodný program Lidstvo s dřevem srostlé aneb Jak se prolíná dřevo s naším věkem. Při něm se představí mnoho zajímavých řemesel spojených se dřevem, jako jsou tesaři, řezbáři, bednáři či uhlíři. Letos se nám také podařila reinstalovat ‚věčně provizorní‘ výstava prací uplynulých ročníků. Doufáme, že tato moderně pojatá instalace v budově purkrabství bude velkým lákadlem pro návštěvníky. Kromě řezbářského řemesla bude letos pro návštěvníky připravena i ukázka práce řezbáře s motorovou pilou, ukázka soustružení dřeva i ručního tesání a výroba různých předmětů denní potřeby. Snad uvidíme i stavbu milíře,“ slibuje Luděk Frencl.

V průběhu akce budou na hradě tradičně probíhat doprovodné akce jako koncerty, divadlo, tance, řemeslnický jarmark s řezbáři, hrnčíři, košíkáři, perníkáři či kováři. „První srpnový týden (akce se totiž koná od pondělí 2. srpna do soboty 7. srpna) bude našlapán samými šlágry. Ať už to bude Hrabalovská klasika Postřižiny v podání Poberounských ochotníků, profesionálů, politiků i starostů, která zavítá na dolní nádvoří 4. a 5. srpna od 20 hodin, nebo Moravák Roman Horký, který připádluje po Berounce v pátek 6. srpna a po dnu stráveném v kánoi odehraje večerní koncert na nádvoří rovněž od 20 hodin. Sobotní vyvrcholení Křivořezání pak bude bohaté na celodenní program a večer ho zakončí ohně, bubny a tanečnice v podání skupiny Equet a v jedenáct hodin večer velký ohňostroj,“ uzavírá Luděk Frencl.

Letošní ročník Křivořezání bude zahájen v pondělí 2. srpna vernisáží obnovené výstavy děl uplynulých ročníků ve Václavském purkrabství od jedenácti hodin dopoledne. O hudební stránku úvodu se postará jazzová kapela King Swing. Milovníci dravého ptactva se mohou těšit na sokolníka. Ten se představí během soboty a neděle (7.- 8. 8.). Během závěrečného dne Křivořezání se můžeme těšit i na muziku z různých dob starých časů. Tu zahrají kapely Švejkband a Schola specialit familiae Vlastimila Matouška. Nebudou chybět ani komedianti se svými pohádkami pro malé i velké a Křivoklátský flašinetář, který předvede nejen flašinetovou hru, ale o své kouzelné bedýnce i zajímavě povypráví.

Lenka Pelcová

« Zpět