Proč neodkládali alkohol sami?

RAKOVNÍK. Policie stále prověřuje podnět Jany Titzlové, že rakovnický odbor dopravy odkládá příliš mnoho případů alkoholu u řidičů. Žádné konečné rozhodnutí zatím nepadlo. Mluvčí policie René Černý však vysvětluje, proč dopravní inspektorát postoupil odboru dopravy i případy v toleranční hodnotě 0,24 promile alkoholu. Reaguje tak na vyjádření vedoucího odboru Františka Fröhlicha v Raportu č. 28.

„Uváděné případy se týkaly roku 2009. Problém byl v tom, že část roku byly odlišné metodiky. Jinou se řídila policie a jinou ministerstvo dopravy. Dopravní inspektorát měl pravomoc, odkládat alkoholy v toleranční hodnotě do 0,24 promile sám, jen po určitou dobu roku. Tato metodika nebyla v platnosti od 1. ledna. Proto byly na odbor dopravy postoupeny i tyto případy, které kvůli nízké hodnotě alkoholu končívají odkladem. Co se týče případů zjištěných hlídkami jednotlivých útvarů, tak záleželo na rozhodnutí jejich vedoucích, zda případ odloží sami nebo postoupí na odbor dopravy k dořešení. Případy v toleranční hodnotě postupovali na odbor tehdy, když řidič sám doznal požití alkoholu, čímž se přiznal ke spáchání přestupku,“ vysvětluje René Černý.

Zároveň dodává, že se při společné schůzce s vedoucím odboru shodli na tom, že podstatou problému, který byl podnětem pro prošetření situace, nejsou případy v toleranční hodnotě do 0,24 promile, ale ty, které ji převyšují. Smyslem policejního vyšetřování je zjistit, proč byly odloženy i případy, kdy řidič při dechové zkoušce nadýchal více než 0,24 promile alkoholu.

Markéta Hartlová

« Zpět