Kromě lahodného zlatého moku táhl kulturní program

Za pivem v Rakovníku i v Krušovicích

KRUŠOVICE/RAKOVNÍK. Předposlední červnová sobota patřila na Rakovnicku pivním slavnostem. Oba pivovary rakovnický a krušovický totiž uspořádaly pivní festival ve stejný den.

Brány rakovnického areálu se otevřely v deset hodin dopoledne a o dvě hodiny později již zval k návštěvě i pivovar krušovický. První rozdíl zaznamenali příchozí hned u vstupu. V Rakovníku museli zaplatit padesát korun, v Krušovicích proudily davy lidí zadarmo. Druhý rozdíl byl pohledový, zatímco v Rakovníku mohl být návštěvník chvíli na pochybách, zda se ocitl v pivovaru nebo na pouti, v Krušovicích měl hned jasno, cestu totiž lemovaly nezaměnitelné basy.

Ovšem milovníků piva se sešlo na obou místech požehnaně. Již před polednem mohl kolemjdoucí potkávat proti rakovnickému soudu klátící se postavy. „Protože jsme Rakovničtí, přišli jsme sem. Líbí se nám tu, pivo nám chutná a určitě tu vydržíme až do konce. Alespoň to máme v plánu,“ říká jedna z návštěvnic Hana Kameníková.

Pivo však bylo pouze jedním z lákadel na obou místech. Mnohé táhla prohlídka pivovaru, jiné kulturní program, ale nechyběly ani soutěže. „Přišli jsme se podívat, jak vypadá pivovar, ale není otevřený, tak přijdeme až na odpolední kapely. Že probíhá i festival v Krušovicích, víme, ale jsme domácí, tak jsme vyrazili sem,“ prozrazují bratři Tkačukové. Pro jejich děti Lucku a Míšu bylo prý nejlepší, že jim v pivovaru namalovali obličej a že si zaskákaly na trampolíně. Řada lidí využila příležitosti a podívala se na obě místa a ochutnala oba lahodné moky. „Teď jsme tady, ale pojedeme i do Krušovic popijeme, a zase se vrátíme, máme řidičku. Je to tu pěkný, líbí se mi tu. Jsem tu asi hodinu a už mám dost,“ říká Květoslav Kolafa. Výběr kapel byl v mnoha případech tím rozhodujícím faktorem při výběru místa a času. Například Petr Zeman z Rakovníka se svými přáteli vyrazil na obě místa. „Byli jsme v Rakovníku, teď jsme tady, ale chceme se zase vrátit na Brutus.“ Iva Egertová z Lužné jezdí do Krušovic každoročně. „V Rakovníku nás odradilo, že je tam padesátka vstupného, tady je to zadarmo a ještě je tu levnější pivo. Zatím jsem si dala řezané, ale ještě víc se těším na kvasnicové.“

Ten, kdo kvitoval, že jsou obě akce současně, byl rakovnický starosta Zdeněk Nejdl. „Byl jsem pozván i do Krušovic, tak jsem toho využil. Absolvoval jsem prohlídku s novým sládkem. Informoval mě nejen o celé akci, ale i o tom, jak vymysleli novou desítku. Už jsem ji ochutnal a musím říct, že je dobrá. Pochopitelně pořádat obdobné akce ve stejný den, je asi trochu proti logice věci, ale pro mě osobně je lepší, že je mám v jednom dnu za sebou. Slyšel jsem, že jsou lidé, kteří navštíví oba festivaly a hodně si je vybírají podle kultury. Najdou se však i tací, kterým muzika dopoledne připadá divná. Někdo už prý volal v deset ráno na policii, co je to v rakovnickém pivovaru za rachot, tak jsem zvědavý, jak to bude vypadat po desáté večer.“

Lenka Pelcová

« Zpět