středisko lékařce neprodají

RAKOVNÍK. Už podruhé se na pořad jednání zastupitelstva dostalo dětské zdravotnické středisko v Kuštově ulici. Zájem o nemovitost projevila doktorka Marie Rybová, která městu nabídla za objekt 800 tisíc. Zastupitelé jí po dlouhé a emotivní diskusi nevyhověli a o dalším osudu domku se bude dále jednat.

Už vloni se záměr prodeje střediska objevil na úřední desce a přihlásili se dva zájemci. Marie Rybová nabídla 1,1 milionu, a přestože se objevila i nabídka o 300 tisíc vyšší, zastupitelstvo navrhovalo prodej ve prospěch lékařky. Ta se ale nakonec ceny zalekla a odmítla. Nyní se na zastupitele obrátila znovu a nabídla 800 tisíc

Marie Rybová je v Rakovníku jediný zdravotník, kterému nebyla dána možnost odkoupení střediska v době malé privatizace za zvýhodněných podmínek. Přestože v Kuštově ulici působí již téměř 40 let, platí za pronájem ordinace tržní nájemné a navíc nemůže do objektu investovat tak, jak by si představovala. Do investic se ale příliš nehrne ani město Rakovník a objekt působí dosti vybydleně.

Podobná slova zazněla i v průběhu zastupitelstva. „Byla jsem jediná, která nedostala středisko ke koupi. Přestože řádně platím nájemné, kdykoliv jsem město žádala o větší údržbu, dostala jsem zamítavou odpověď. Okna město vyměnilo, až když vypadla při hurikánu. Starosta mi řekl, že jsem si to nadrobila sama. Že jsem to nikdy nechtěla,“ řekla se slzami v očích Marie Rybová. Zároveň informovala o tom, že si vychovává nástupce v osobě Dr. Dosedělové. Zastupitelé okamžitě namítli, že v tom případě by bylo lepší přizvat k jednání i nastupující lékařku a společně rozhodnout, komu vlastně objekt nabídnout.

Do diskuse se zapojil i radní Luděk Štíbr. „Máme všichni zájem, aby bylo v objektu zachováno dětské středisko. Dům je ale dle slov lékařky v katastrofálním stavu. Když zaplatí za barák, zbude jí na rekonstrukci, aby se stav zlepšil? Nebylo by lepší zrekonstruovat objekt z prostředků města a ponechat pro další lékaře?“ ptal se radní. Zajímavý aspekt vnesl do diskuse senátor Marcel Chládek. „Když se prodávala nemocnice, nízká cena nikomu nevadila, hlavně, že zůstane zachována. Tady je to přece podobný případ,“ upozornil Chládek. Nakonec zastupitelé rozhodli o tom, že dům zatím neprodají a budou dále jednat za účasti obou lékařek.

Pavel Sklenička

« Zpět