Lípy vyprovokovaly občany

NOVÉ STRAŠECÍ. „Celý projekt je nesmysl. Když může na náměstí zůstat sedm lip, může jich tam být stejně zachováno i pětadvacet,“ říká zastupitel Pavel Kotyk (KDU-ČSL). Místní organizace této strany chce jít do podzimních komunálních voleb se zelenými a kromě městské zeleně se chtějí zasadit také o rozšíření míst v mateřské školce.

I když Strana zelených zatím v Novém Strašecí neexistuje, začíná se již kumulovat skupina lidí, které roztrpčuje přístup zastupitelstva nejen k lípám na náměstí, ale i k mateřským školám či spíše nedostatku míst v nich. Tato dvě témata jsou ve Strašecí dominantní a mohla by oslovit zvláště mladé lidi. „Nejsem spokojena s přístupem obce k počtu míst ve školkách a jsem smutná z toho, že se chystá zlikvidovat lipovou alej na náměstí. Než bych volila cestu nesouhlasu formou petic, rozhodla jsem se podílet na fungování města kandidaturou do zastupitelstva. Podobné pocity má i několik mých známých a kamarádů,“ uvádí jedna z nespokojených občanek Petra Pilátová.

Na minulém zastupitelstvu podal Pavel Kotyk protinávrh na zachování více lip. „V posudku se uvádí, že stromy jsou špatné udržované a že mimochodem trpí nedostatkem vody. Kdo zaručí, že nové stromy budou udržovány lépe? Možná by bylo řešením postupovat v několika krocích, aby kostra náměstí zůstala zachována,“ dodává Pavel Kotyk a diví se vyjádření Štefana Podhorce, podle něhož má být náměstí místem ke shromažďování. „Kdo se tam kdy shromažďuje? Vždyť se tam sejdeme sotva dvakrát za rok.“

To, že lípová alej skutečně leží lidem na srdci, dokládá i fakt, že se občané chtějí podílet na jejím zachování, postupné obnově, odborném ošetření a průběžné údržbě. Problémy s financováním navrhují řešit sbírkou. „Lidem na lípách záleží. Stěží by vysedávali na lavičkách nebýt stínu vzrostlých, i když nemocných stromů. Ostatně nikdo jiný nenese zodpovědnost za kalamitní stav stromů, než sama obec. Nebýt dlouhodobého zanedbání péče, nemuselo dojít k tomu, že se dnes bavíme o likvidaci stromořadí. V následujících dnech před jednáním zastupitelstva se pokusíme získat přísliby občanů, kteří by se chtěli podílet na sbírce pro lípy formou adopce jednoho stromu,“ ventiluje názory občanské iniciativy Antonín Cífka.

Lenka Pelcová

« Zpět