Foto

Lentilky se představily ve všech kategoriích. Od nejmladších až po ty „přestárlé“.

Taneční skupina slavila v Tyláku patnácté narozeniny

Megashow plná Lentilek

RAKOVNÍK. Před týdnem jsme na stejném místě psali o úspěchu Lentilek na Mistrovství ČR v country tancích. Dnes se musíme o této taneční skupině zmínit opět, neboť si čtyři tituly mistrů nadělila ke svým patnáctým narozeninám. Ty oslavila v pátek 14. května v Tylově divadle hned dvěma zhruba dvouhodinovými bloky.

„Lentilky vznikly v roce 1994, tančí pod DDM Rakovník, mají asi 70 členů a několik vedoucích. Děti jsou v nich rozděleny do pěti – šesti skupin,“ neslo se z úst průvodců večerem, kterými byli Blanka a Jiří (Chobot) Pšenčných. Během programu, který byl pochopitelně plný country tanců, se postupně představily všechny skupiny Lentilek, a to v mnoha variacích. Komentátoři v přestávkách přiblížili nadšenému a spolupracujícímu publiku nejen různé styly country tanců, ale i jejich vznik. „Country vzniklo v Americe, když se tam začali mísit Skoti, Španělé, Češi a Slováci a zjistili, že by si rádi zatancovali, ale každý uměl něco jiného. Takže tím nejdůležitějším vynálezem, který vymysleli, byl caller, člověk, který vyvolává jednotlivé povely,“ objasnil Chobot, mimo jiné zvukař, technik a řidič skupiny. Jeho žena Blanka následně předvedla, co takové callerování obnáší.

Na jevišti nechyběly mistrovské choreografie ani tance začínající přípravky. Nejmladším patřily klasické tance, tančilo se i ve stylu country. Diváci i tanečníci se odvázali při moderním stylu line dance, který umožňuje i využití necountryových skladeb. Téměř taneční groteskou pak bylo show. V závěru se na jevišti postupným rejem shromáždily všechny Lentilky včetně svých vedoucích.

„Vývoj za patnáct let je rozhodně znát, to co nám tehdy stačilo k vítězství, by dnes nebylo ani na postup do finále. Country tance udělaly obrovský skok kupředu, takže se musíme pořád zlepšovat a nemůžeme usnout na vavřínech,“ prozradila Blanka Pšenčná i v souvislosti s nedávným mistrovstvím. Z jejích dalších slov vyplývá, že v Lentilkách není žádné striktní oddělení vedoucích. „Točíme se kolem nich všichni, ale přípravku jako takovou vede Petra Truhlářová a Jarka Amlerová má začátečníky. Ono se to prolíná, chvíli tančí starší s mladšími, jindy samostatně. Já s Jitkou Brabcovou máme na starosti starší, ale nedá se to zcela oddělit. Děti asi nejvíc baví ‚lajny‘. Nevím, jak ty naše, ale vše- obecně se nikdo nechlubí tím, že tančí country. V očích lidí to asi zní hrozně. V dnešní době jsou jiné taháky jako hip hop a street dance,“ uzavírá Blanka Pšenčná.

Lenka Pelcová

« Zpět