Tresty za loupeže vyneseny

RAKOVNÍK. Okresní soud v Rakovníku vynesl ve čtvrtek 18. března tresty pro dva recidivisty, kteří ve městě páchali rozsáhlou a společensky nebezpečnou trestnou činnost. Senát pod vedením soudce Marcela Lehečky shledal osmatřicetiletého P. R. a třicetiletého P. P. vinnými ze spáchání opakované loupeže a vydírání.

Těchto činů se dopouštěli již několikrát soudně trestaní muži během druhého pololetí roku 2008 a v prvním pololetí roku 2009 na území města a v jeho blízkém okolí v komunitě zdejších narkomanů ve snaze opatřit si prostředky na drogy. Oběťmi trestných činů se stali dva muži z Rakovnicka, kteří jsou v současné době ve vězení za páchání jiné trestné činnosti.

Státní zástupce označil ve své závěrečné řeči jednání obžalovaných za zvlášť společensky nebezpečné. „Jejich trestná činnost je mimořádná a rozsáhlá, protože se jednalo o velký počet útoků. Jedná se o výjimečný případ násilného chování pachatelů,“ řekl státní zástupce. Staršímu z mužů navrhl nepodmíněný trest v horní polovině sazby, konkrétně 7 až 8 let, mladšímu v polovině sazbě v rozmezí 4,5 až 5,5 roku. Protože oběma Krajský soud v Praze potvrdil tresty, k nimž byli odsouzeni OS v Rakovníku za jiné trestné činy na 5 resp. 3 roky, bylo zřejmé, že se bude jednat o tresty souhrnné.

Přestože se obhájci obžalovaných snažili zpochybnit výpovědi svědků a poukazovali na jejich těžkou závislost na drogách, a také sami obžalovaní tvrdili, že se žádného násilí proti nim nedopustili a že si svědkové vše vymysleli, soud považoval za jednoznačně prokazatelné, že k trestným činům došlo. „Obžalovaní spoléhali na to, že oba poškození jsou narkomani a mají problémy se zákonem, takže nic policii neohlásí. Závislost na drogách sice snížila jejich schopnost orientovat se v čase, ale činy obžalovaných popsali shodně jak v přípravném řízení, tak i u hlavního líčení. Soud je přesvědčený o tom, že důkazy jasně prokázaly vinu obžalovaných,“ uvedl Marcel Lehečka.

Poté odsoudil P. R. k souhrnnému nepodmíněnému trestu odnětí svobody na 7 let a P. P. na 4,5 roku. Oba si je odpykají ve věznici s ostrahou. Rozsudek ještě nenabyl právní moci, protože P. R. se ihned proti uloženému trestu odvolal a P. P. si vzal čas na rozmyšlenou stejně jako státní zástupce.

Tomáš Bednařík

« Zpět