Výstavba řadových domů zřejmě začne v příštím roce

Doktor Topka má svoji ulici

KNĚŽEVES. Stavební lokalita v Kněževsi, která přímo navazuje na náves, se zatím stále připravuje. Stavět by se na ní však mělo začít už v příštím roce, kdy budou dokončeny inženýrské sítě. V tuto chvíli už je k parcelám přivedena voda, plyn a dešťová kanalizace.

„Komunikace je zatím jen zpevněná, aby ji mohli stavebníci využívat, finální povrch dostane až na závěr, aby se provozem těžkých nákladních aut nezničil. V lokalitě nám tedy chybí ještě elektřina, veřejné osvětlení a chodníky. V letošním roce budeme s přípravou první části lokality pokračovat. V druhé části se nám situace trochu zkomplikovala. Nepodařilo se nám dohodnout s vlastníky pozemků, takže musíme v této části provést určité změny, kvůli kterým je potřeba předělat územní plán,“ vysvětluje starostka městyse Eva Janotová.

První část lokality je ale pro výstavbu zatím dostačující. Vyroste na ní deset řadových domů, tři individuální a jeden bytový. Jen tři z těchto parcel (pro individuální domy) patří městysi, ostatní pozemky jsou investora, jímž je firma Rasta.

„Budování inženýrských sítí je společnou investicí městyse a investora. Společnost má na řadové domky a bytový dům projektanta. K podobě nemovitostí jsme měli jasnou podmínku, aby zapadaly do současného charakteru zástavby. Zvláště pak bytový dům, který bude v čele lokality a bude obrácený do návsi,“ přibližuje starostka. Tři parcely, jež vlastní městys, ještě stavebníkům nabízeny nejsou. Počká se, až budou inženýrské sítě komplet hotové. Zájemců, kteří se na úřadě ptají, jestli má Kněževes k dispozici stavební parcely, je dost. Žádný pořadník ale městys nevede.

Firma Rasta se nejprve zaměří na výstavbu řadových domů. „Nebude to ale dříve než v roce 2011. K pozemkům ještě není přivedena elektřina a společnost ČEZ to má v plánu někdy na přelomu letošního a loňského roku. Nemáme ale v plánu začít stavět až ve chvíli, kdy budeme mít na všechny řadové domky zájemce. Postačí alespoň padesát procent, abychom to mohli rozjet,“ přibližuje Milan Krameš, majitel Rasty. Pro stavebníky je to lákavá lokalita. Je v centru, a přesto bude ušetřena hluku z hlavní silnice. Navíc je orientovaná na jih, takže se noví obyvatelé mohou těšit na prosluněné prostředí.

„Nová ulice už má také své jméno. Pojmenovali jsme ji po doktoru Františku Topkovi, který byl zdejší významnou osobou a určitě si podobnou připomínku zaslouží,“ říká Eva Janotová, jež doktora Topku navrhla a zastupitelé její návrh schválili. „Dočetla jsem se o něm v kronice, byl to zdejší lékař, který v Kněževsi zavedl očkování dětí. Navíc vedl místní okrašlovací spolek a jeho iniciativou bylo vysázet park na náměstí. V Kněževsi působil někdy od 20. let minulého století a žil zde až do smrti, a to ve vile ve středu náměstí v blízkosti školy, v níž měl i svoji ordinaci,“ přibližuje starostka. Jelikož je doktor František Topka v Kněževsi pohřbený, plánuje městys, že bude na jeho hrob pokládat při výročích květiny.

Markéta Hartlová

« Zpět