Od Štědrého dne už na Rakovnicku nebudou fungovat víkendové
a sváteční služby stomatologů

S bolavými zuby do Prahy

RAKOVNÍK. Počínaje Štědrým dnem přestávají na Rakovnicku fungovat tzv. zástupné služby stomatologů, které drželi o víkendech a svátcích. Pacienti, které v tyto dny rozbolí zuby, budou muset hledat pomoc až v Praze, nebo o ni požádat na základě vzájemné dohody svého ošetřujícího lékaře. To je realita, na které se už jenom těžko něco změní.

Zrekapitulujme si ve stručnosti, jak k této situaci došlo. Poté, co přešla organizace zdravotnictví od 1. ledna letošního roku ze zrušených okresů na kraje, nastal chaos ve všech pohotovostních službách, stomatologickou nevyjímaje. Do 1. dubna probíhaly pohotovostní služby bez jakéhokoliv právního vztahu mezi lékaři a regionální lékařskou službou první pomoci. Stomatologové je vykonávali víceméně dobrovolně, podle rozpisu, který si sami připravovali. Počínaje 1. dubnem pohotovostní služba v bývalých okresech zanikla a byla zřízena pouze jediná v Kladně. Stomatologové z Rakovnicka se do ní nezapojili a domluvili se prostřednictvím Oblastní stomatologické komory na tzv. zástupech.

„To je terminus technicus – právní pojem, neboť pohotovosti přestaly existovat, i když se tak v tisku naše služby stále nazývaly,“ vysvětluje MUDr. Jiří Ludačka, který zastupuje rakovnické stomatology v republikové oborové komoře. „Dohodli jsme se, že budeme ordinovat o víkendech a svátcích v podstatě na vlastní riziko, z vlastních prostředků, z vlastních peněz, s vlastním personálem, bez účasti pojišťovny, města, státu. Výkony hradí pojišťovny, to ostatní samozřejmě ne. Abychom mohli zaplatit alespoň sestru, která by měla mít podle zákoníku práce volno, vybírali jsme od každého pacienta, který se přišel nechat během zástupné služby ošetřit, poplatek ve výši 100 Kč. Tento postup nám umožňoval nález Ústavního soudu,“ pokračuje MUDr. Ludačka. „Také jsme si řekli, že se koncem kalendářního roku sejdeme a řekneme si své zkušenosti.“

Ke schůzce došlo ve středu 17. prosince. Ti lékaři, kteří se jí nemohli zúčastnit, informovali představitele komory telefonicky. „Polovina z 28 stomatologů řekla, že už dál zástupy dělat nebude. Důvod je jediný – hluboký ekonomický propad. Protože jsme všichni soukromníci, nemůžeme si dále takové ztráty dovolit. Třeba lékaři na venkově neplatí ze svého jen sestru, ale třeba i kotelníka, který jim přijde do ordinace zatopit. Pak mu přijdou 3–4 pacienti, z toho dva z dalekého okolí, jako je Praha nebo Kladno. Těch, kteří jsou alespoň na nule, je minimum.“

Podle slov MUDr. Ludačky bylo asi osm stomatologů ochotno nadále sloužit, ale koncem minulého týdne si to nakonec rozmysleli a služby, které měli rozepsané do konce roku, zrušili.

„Lidem bych poradil, aby chodili k zubaři včas a nepodceňovali třeba sebemenší bolest. Ta by se jim nemusela o víkendu vyplatit. Dále aby chodili pravidelně na preventivní prohlídky, pojišťovny hradí dvě ročně.“

No a co mají postižení dělat, když i přes to vše se něco o víkendech nebo svátcích přihodí? „Každý lékař má své telefonní číslo a myslím, že v případě největší nutnosti bude ochoten se se svým pacientem individuálně domluvit. Kromě toho Oblastní stomatologická komora dohodla, že pacienty z Rakovnicka bude přijímat.

Na názor jsme se zeptali také MUDr. Ivany Miličové. Ta patří mezi zubaře, kterým zástupy naopak vyhovovaly. „Já osobně jsem se zástupy neměla žádný problém. Počet lidí, kteří služeb využívali, se pohyboval kolem šesti za jeden zástup. Navíc jsem si vždycky domluvila i další pacienty, kterým víkend vyhovoval, takže o žádném finančním propadu nemohla být řeč. Možná je to ale způsobeno i tím, že mám ordinaci ve svém domě. Je pravdou, že zástupy se nikde jinde v kraji neslouží, že to byla jen naše iniciativa bez jakékoliv právní opory. Možná, že nynější situace konečně donutí kompetentní orgány dát věci do pořádku.“

A co na to vedení města Rakovníka? „Zajištění zástupů byla naše iniciativa a měli jsme radost, že to u nás na okrese funguje lépe, než jinde. Proto teď cítím zklamání. Je to nefér vůči občanům i vůči lékařům, kteří by chtěli i nadále sloužit. Při počtu stomatologů, kterých je na okrese kolem třiceti, vycházel jeden zástup na lékaře čtyřikrát do roka. Vím o tom, že část zubařů systém uvítala, protože jinak by museli být k dispozici svým pacientům vlastně neustále. Uvidíme, jaké budou ohlasy veřejnosti,“ uzavírá místostarosta Luděk Štíbr.

Tomáš Bednařík, Pavel Sklenička

 

 

[ Zpět na domovskou stránku ]