Stánkařů stále víc, ale na řemeslech a souborech se letos šetřilo
Pět TISÍC lidí u Vysoké brány
R A K O V N Í K. Málokteré místo poskytuje tak panoramatický pohled na Rakovník jako Vysoká brána. Středa a čtvrtek přinesly turistům první letošní šanci na návštěvu jejích ochozů. Muzeum TGM v Rakovníku totiž již posedmé slavnostně zahajovalo turistickou sezónu.
„Bývaly Brány velkolepější, bývaly i chudší,“ přemýšlí hlavní organizátor akce, ředitel Muzea TGM František Povolný, „to podle toho, kolik jsme na akci měli peněz. Ale první slavnostní otevření bylo proti tomu letošnímu spíše Popelkou.“ Vezměme si jen jarmark; ten první tehdy obsadil pouze jednu stranu Vysoké ulice, dnes ji zaplnil celou a skoro přepadával do její části ústící na Husovo náměstí.
Stánkařů jezdí čím dál tím více. Čeho naopak trestuhodně ubylo, je předvádění starých řemesel. Vše znovu souvisí s nedostatkem finančních prostředků. Zatímco od stánkaře s „cetkami“ organizátor peníze vybere, předváděč si pochopitelně nechá zaplatit a často ne malou částku. To si Povolný, jak tvrdí, v současnosti nemůže dovolit.
„Loňská Brána nás vyšla na 120 tisíc, což je průměrná výše rozpočtu akce. Město nám vypomohlo pokrýt polovinu. Letos přispělo jen třetinovou částkou. Přestože u současného vedení radnice nastal určitý posun aspoň v tom, že Bránu konečně zařadilo do rozpočtu, takže není věcí každoroční loterie, jestli nějaké peníze vůbec dostaneme, stále je to zoufale málo. Jen připomínám, že třeba na Příjezd Karla IV., obdobnou jedno a půldenní akci, vyhrazuje město Kadaň ze svého rozpočtu kolem 800 tisíc,“ vypočítává ředitel.
Ten dodává, že právě pro nízké finanční zázemí byl nucen vypustit velkolepou noční akci v předvečer hlavního dne. Zůstalo tak pouze u historického průvodu městem; žádná rytířská klání, žádná ohňová show. Situaci naštěstí půlhodinovým vystoupením před branou zachránil českolipský kejklíř Zdeněk Vlček a pražský šermířský spolek William. O záchraně lze mluvit bez skrupulí – vždyť průvod nazpět k Vysoké bráně doprovodilo podle odhadu pořadatelů na 500 natěšených lidí!
Druhý den se počet přišedších ještě zněkolikanásobil. Nehledě na první pořádné tropické počasí, do poledního se Vysokou ulicí takřka nedalo projít. Ač odpoledne tempo přicházejících polevilo, organizátoři vypočítali, že letošní slavnostní otevření Vysoké brány turistům přilákalo na pět tisíc lidí.
Ti první si museli přivstat; od půl desáté si totiž historický průvod zopakoval „kolečko“ přes Husovo náměstí, aby se po projevu starosty navrátil zpět k bráně. Od 10 hodin se pak po plných osm hodin střídaly šermířské, taneční, hudební a divadelní společnosti.
Kejklíř a šermíři dorazili ve stejné sestavě jako loni (tedy krom zmiňovaného Williamu skupiny Gladius, Dominik, Milvus a Spolek svatého Simeona), na bráně stejně tak čekali na děti ostrostřelci a nově i Společnost pro hrad Týřov, která pro ně připravila střelbu z kuše. Přestože bylo vstupné zvýšeno na 10 a 15 korun, vyhlídkové ochozy tak takřka nikdy nezely prázdnotou. „Zaznamenali jsme největší návštěvu v historii akce,“ mne si poprvé spokojeně ruce Povolný.
U ochotníků však došlo k obměně – místo tradičního špičkového Divadla Studna přijelo litoměřické loutkové divadlo Dračí dech. Stejně tak – díky nedostatku peněz na zaplacení jeho vystoupení – zmizelo i vynikající brněnské Divadlo Continuo, proslulé akrobatickými kousky na chůdách. „Po šesti letech poprvé chyběl i skvělý taneční soubor Balata. Místo něj přijel soubor levnější a méně kvalitní. Nedá se nic dělat, musíme bohužel šetřit, kde se dá,“ utrousí hořce Povolný.
Ředitel muzea doufá, že příští rok bude akce mít lepší zázemí. Za největší cíl si ovšem klade zopakování mamutí bitvy o Vysokou bránu, kterým by chtěl ozdobit jubilejní 10. ročník zahájení turistické sezóny.
Marek Bradáč