Od 1. dubna by měla být zřízena pouze jediná stomatologická pohotovost
Čeká oteklé pacienty cesta do Kladna?
RAKOVNÍK. Chaos, který po Novém roce panuje v okrese Rakovník v pohotovostní službě lékáren a u lékařské služby první pomoci, se prozatím netýkal stomatologické pohotovosti. Jak se zdá, od 1. dubna tomu bude jinak. Vyplynulo to ze závěrů jednání Oblastní stomatologické komory, které se uskutečnilo minulý týden.
„Na jednání naší komory měl přijet MUDr. Zelenák, který byl krajem pověřený organizací pohotovostí, bohužel se však nedostavil. Ani jeden stomatolog z okresu Rakovník nemá uzavřenou smlouvu se zřizovatelem regionální lékařské služby první pomoci na rok 2003, a tak sloužíme pohotovosti víceméně dobrovolně, podle rozpisu, který jsme na letošní rok dostali. Náš vztah ke kraji není nijak právně zajištěný, což je špatné,“ uvedla jedna z rakovnických zubních lékařek MUDr. Ludmila Wünschová. „Proto oblastní shromáždění pověřilo představenstvo Oblastní stomatologické komory, aby urychleně jednalo se zřizovatelem regionální lékařské služby první pomoci o jejím provozování, smluvně právních vztazích a technickém zabezpečení.“
Kromě nezajištěného právního vztahu trápí zubní lékaře způsob zabezpečování pohotovostí, který kraj hodlá zavést od 1. dubna. „Pohotovostní služba má být zřízena pouze v Kladně, kde bude o víkendech sloužit jeden lékař od 8 do 16 hodin pro pacienty z okresů Kladno, Slaný, Rakovník, Beroun nebo Praha - západ. A to musí být dodržena půlhodina na oběd a sestra musí mít půl hodiny na přípravu a půl hodiny na ukončení služby. Po uplynutí 16. hodiny přestává být lékař státním zaměstnancem a není kryt pojistkou. Pokud by po tomto čase ošetřil pacienta, je to jen a jen na vlastní riziko,“ doplňuje kolegyni MUDr. Alice Marešová, která ordinuje a dosud drží pohotovosti ve své křivoklátské ordinaci.
Problémů je ale daleko víc. Podle zákona jsou sice stomatologové povinni pohotovosti držet, nikoliv však už zdravotní sestry. Jak bude tento rozpor řešen, když sestra odmítne s lékařem jet? Nikdo neví. Podle informace stomatologů, kteří v Kladně již služby drží, je v ordinaci pouze základní vybavení a oni si musí s sebou vozit vlastní. Navíc už dnes vyhledává první pomoc v Kladně v průměru 40 pacientů. Kolik jich bude, až přibudou ještě dva okresy?
„Když se budu hodně snažit, udělám tak 25 - 30 lidí. Co bude s těmi ostatními, nedokážu říct. Takto koncipovaná pohotovostní služba se zcela míjí svým účinkem. Má být pro člověka, který dostane náhlé bolesti, a měla by být co nejblíž a co nejlepší,“ míní MUDr. Wünschová. „Naše ordinace jsou velmi dobře vybavené, známe v nich každý centimetr a jsme v nich schopni poskytnout ošetření podle našeho nejlepšího vědomí a svědomí.“
Podle informací, které se nám podařilo získat, by z Rakovnicka mělo jezdit sloužit do Kladna okolo 20 stomatologů. Jejich pohotovostní služba má být ohodnocena hodinovou částkou 200 Kč pro lékaře a 100 Kč pro sestru. „Navrhovali jsme, že jsme ochotní zajišťovat služby i bez
finančního ohodnocení nadále ve svých ordinacích. Problém je v tom, že v době, kdy bychom sloužili tady, lékař by chyběl v Kladně a tamní stomatologové by jako museli sloužit za nás. Takže nevím, jestli je tato varianta průchodná,“ uzavírá MUDr. Ludmila Wünschová.
Tomáš Bednařík