RAPORT logo

Od 1. ledna 2003 přechází NsP Rakovník pod správu kraje

Budou rakovnické matky rodit v Kolíně?

RAKOVNÍK. Od 1. ledna 2003 dojde k významné změně (podobně jako u jiných institucí dosud zřizovaných okresními úřady) v životě rakovnické Nemocnice s poliklinikou. Ta přejde pod správu Krajského úřadu Středočeského kraje. Protože na veřejnost pronikají obavy, že by nemocnice nemusela tuto transformaci „přežít“ ve stávající podobě (resp. objemu poskytované lékařské péče), pokusili jsme se zjistit, jak vypadá stav příprav a zda nemocnici skutečně nějaké „nebezpečí“ hrozí.

„Moc toho zatím nevíme, snad budeme chytřejší po 20. listopadu, kdy v naší nemocnici proběhne pracovně - společenská návštěva za účasti krajských i okresních funkcionářů,“ přivítal nás ředitel NsP Rakovník Ing. Jan Tureček. Co je tedy jisté? „Jisté je, že naším zřizovatelem bude od 1. ledna kraj. Jiná alternativa zatím neexistuje. Víme také, že v příštím roce proběhnou nová výběrová řízení na akutní lůžka a následná lůžka za účasti ministerstva zdravotnictví a nového zřizovatele. Výběrová řízení opět prověří stávající strukturu nemocnic, kritéria budou určitě náročnější než minule. Konkrétně pro Středočeský kraj by mělo být uvažováno s 320 akutnímu lůžky na 100 tisíc obyvatel. Naše oblast zahrnuje necelých 60 tisíc obyvatel a v současné době máme 301 lůžek. Takže budeme muset znovu obhájit to, co už jsme jednou obhájili,“ pokračuje ředitel Tureček. 

Situace je komplikovaná tím, že už se ale nejedná o 22 středočeských nemocnic, které fakticky existují, ale pouze o dvanáct, které přecházejí pod správu kraje. Zbylých deset se stačilo transformovat buď na městské nebo privátní, takže na ně stát de facto nemůže.

„Krajský úřad se jasně vyjádřil, že bude finančně podporovat čtyři nemocnice - Kladno, Mladou Boleslav, Kolín a Příbram, které byly definovány jako tzv. oblastní. Pro nás z toho vyplývá nebezpečí, že kraj třeba řekne: tady je přebytek lůžek, snížit na 50%. Velká oddělení a co není rentabilní, zavřít. Teoreticky by se mohlo stát, že v Rakovníku zbude pouze chirurgie a interna a všechno ostatní se zavře,“ doplňuje ředitele jeho zástupce, primář ARO MUDr. Pavel Kozlík.

Především z tohoto důvodu se začíná mezi některými lékaři šířit idea, aby se nemocnice stala majetkem města Rakovníka. Tento případný krok by neměl příliš ztížit její financování, neboť pouhých 5% finančních zdrojů přichází do nemocnice ze státního rozpočtu, zbytek pokrývají platby pojišťoven. „Úprk pod městská křídla nemusí být vždy spásným řešením. Pamatujete na doby, kdy vedení našeho města nahlas proklamovalo, že zdravotnictví je jedna velká černá díra?“ soudí Ing. Tureček.

Rakovničtí zdravotníci by neradi ustupovali z pozic a ztratili vydobyté renomé. Na nezájem pacientů si rozhodně nemohou stěžovat. „Rádi bychom dál s plnou zodpovědností sloužili veřejnosti. Pokud by zůstalo ze strany kraje jen u finančního omezení, nemělo by to být pro nemocnici v zásadě nic děsivého. Horší je, kdyby došlo ke strukturálním změnám. Obáváme se, že kraj, jako náš zřizovatel, třeba rozhodne, že v Rakovníku je zbytečná nová dialýza a nařídí ji převézt do Kladna. Nebo podobně naloží s CT přístrojem. A to bychom byli neradi,“ shrnuje své obavy primář Kozlík. 

Tomáš Bednařík


[ Zpět na domovskou stránku ]