Foto

Do boje s odpadem v Jesenici loni vyrazilo celkem pětapadesát dobrovolníků, z toho 15 žáků sedmé třídy.

 

Úklidové akce pořádají obce, školy i dobrovolníci

Pojďme uklidit své okolí!

RAKOVNICKO. Ani ne za měsíc se uskuteční již 6. ročník celorepubliková akce Ukliďme Česko. Loni na jaře se na Rakovnicku konalo celkem jednadvacet úklidových akcí. Zapojili se obce, školy, školky, firmy, ale i jednotlivci. Své okolí uklízelo přibližně 850 dobrovolníků, kteří vyčistili okres od 11,5 tuny odpadu. Chystají se i letos.

Pavlíkovští uklidí cyklostezku

Jako první budou dobrovolníci uklízet cyklostezku z Rakovníka do Pavlíkova. Do celorepublikové akce se sice nezapojili, ale úklid svého okolí pořádají už potřetí. „První ročník byl zkušební, ale lidi měli zájem pomáhat. Vloni nám dobrovolníky odradilo počasí. Doufáme, že letos se povede sesbírat většinu odpadu, který před rokem zasypala sněhová pokrývka a čištění se proměnilo spíše v hledání. Přesto jsme dokázali naplnit všechny připravené pytle,“ vzpomíná na loňský ročník Míša Šarlingrová. Dobročinná akce je pořádána především okruhem rodiny a přátel, za sponzorské podpory firmy Palivo Pavlíkov, uzenářství Vrábík a Tradičního pivovaru Rakovník, a také pod záštitou Městysu Pavlíkov, který zajišťuje následný odvoz odpadu. „Pokud by se někdo chtěl přidat, rozhodně je vítán. Sraz je v sobotu 16. března v 8:45 u budovy úřadu Městyse Pavlíkov. Jako odměnu dostanou dobrovolníci buřta a rakovnické pivo,“ řekla jedna z organizátorek akce Alžběta Brabcová.

Hředle uklidí školáci

Uklízet se bude i ve Hředlích. Akci tady zaštiťuje základní a mateřská škola pod vedením ředitelky Ivany Slámové. „Do celorepublikové úklidové akce se zapojujeme od jejího počátku, takže letos to bude už pošesté. Uklízet budeme již v pátek 5. dubna,“ uvedla Ivana Slámová. Děti z mateřské školy dostanou barevné tašky, do kterých budou třídit připravený odpad na školní zahradě. Školáci vyfasují rukavice a pytle na odpad a vydají se uklidit obec. Začnou od budovy školy a dojdou až k fotbalovému hřišti. „Pro děti je to především výchovná záležitost,“ vysvětlila ředitelka. Školáci tu každoročně sesbírají kolem šesti pytlů odpadků.

Dobrovolníci z Roztok

V Roztokách se do boje s nepořádkem pustí letos už počtvrté. „Uklízíme vždy taková zastrčená místa v obci, kde se nahromadil nějaký odpad,“ vysvětlila starostka obce Lenka Peterková. Uklízet budou 6. dubna od 9 hodin. Každoročně se sejde kolem deseti dobrovolníků. Loni se šesti lidem podařilo vyčistit obec od 80 kilogramů odpadu. „Účastníci uklidili místa kolem mostu přes řeku, dále břehy řeky a okolí pěší cesty až k jezu v Roztokách. Uklízeli jsme také část obecního lesa,“ uvedla starostka.

Jeseničtí se zapojují od počátku

Jeseničtí vyrazí 6. dubna v 9 hodin od městského úřadu už pošesté, aby vyčistili město a okolí. „Udělali jsme to takovým způsobem, že si lidé mohou sami vybrat lokalitu, kam půjdou uklízet. Většinou jsou to místa, kam chodí na procházky,“ uvedla organizátorka akce Anna Poláková. Ten kdo si sám místo nevybere, jde společně s ostatními do vytipovaných lokalit ve městě. „Letos budeme uklízet v okolí Velkého rybníka, pod farou, kolem takzvané žulové stezky a v plánu máme také uklidit kemp,“ řekla. Za odměnu dostanou účastníci zdarma lístek do kulturního centra na promítání večerního filmu. Pro děti jsou připraveny tatranky a pitíčka. Loni se do akce zapojilo 55 lidí a uklidili 2600 kilogramů odpadu.

Vyčistí i řeku

V sobotu 27. dubna se uskuteční 15. ročník dobrovolnického čištění řeky Berounky pod záštitou Místní akční skupiny Rakovnicko. „Jako každoročně se bude z lodí čistit úsek řeky od Zvíkovce do Roztok. Svoji účast přislíbili i skryjští hasiči, mají motorový člun a pomáhají nám s velkoobjemovým odpadem, který by se nám do kánoí nevešel,“ uvedla organizátorka akce Simona Dvořáková. Kapacita akce je omezená, kvůli zapůjčení lodí, a čítá osmdesát dobrovolníků. Poslední zájemce se může přihlásit zhruba čtrnáct dní před akcí samotnou. Loni se zapojilo sedmadevadesát lidí na devětatřiceti lodích a podařilo se jim uklidit celkem 2,2 tun odpadu.

Renáta Fryčová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.