Foto

Rukavice, pytle a jde se na to. Tahle parta nadšených dětí a rodičů nasbírala za Tyršákem půl tuny odpadu.

 

S odpadem v přírodě se nechtějí smířit

Sbírají to, co druzí vyhodí

RAKOVNÍK. S nadsázkou řečeno, je v tom jakási rovnováha. Jedni nepořádek vytváří a druzí ho po nich uklízí. Ne snad proto, že by je to bavilo, ale že se s předměty „zapomenutými“ lidmi v přírodě zkrátka nechtějí smířit.

Čím dál víc lidí směřuje svoje volnočasové aktivity do přírody. Chůze, běh nebo jízda na kole po lesní cestě nabízí fyzickou zátěž i dostatečný duševní relax. Běda však, když jdeme po cestě lemované PET lahvemi, obaly, krabicemi a bůhví čím ještě. Z relaxační vycházky se stává utrpení.

Mnozí z nás již pochopili, že nepořádek v přírodě už nestačí posbírat jen na jaře při akci Ukliďme Česko; jedná se o permanentní celoroční činnost.

Ví to i Markéta Hrnčálová, lektorka ekologických programů pražského ekocentra Koniklec. Při vycházce za úklidem jsme ji se skupinou dětí a jejich rodičů potkali u Tyršova koupaliště. Z auta právě vyndavali pytle, kleště na odpadky a nezbytné rukavice.

„Dneska jdeme lesem podél cyklostezky směrem k Hamru. Naše akce je už šestá v pořadí a na katastru města Rakovníka uklízíme potřetí. Už jsme byli u Bartoňáku a tankodromu, odpadky jsme sbírali i v revíru Tři stoly, v Alžbětině revíru (u Nového domu) a na jaře v okolí Louštína. Mezi společnými úklidy bylo poměrně dost sólových akcí, kdy jsem uklízela odpočívadla v lese. Běžnou rutinou je pro mě sběr odpadků při procházkách nebo výbězích do lesa,“ říká Markéta.

Mladé ekoložce se pro úklid v přírodě podařilo získat pár přátel a možná trochu paradoxně zní, že ačkoliv uklízejí v okolí Rakovníka, většina z nich je přespolních. „ÚMK uklízí ve městě a my kolem města. Ale hlavně v lese, kde to má smysl. Jdeme, sbíráme a třídíme. Najdete tu úplně všechno. Většinou jsem domluvena s revírníkem a na mapě mu zakřížkuji, kde pytle s odpadem necháme. Dnes uklízíme za Tyršákem a s městským úřadem jsem domluvena, že jim odpad necháme tam, kam zajedou dodávkou,“ přibližuje ekoložka.

Říjnové akce se zúčastnilo šest dětí a třináct dospělých, kteří sesbírali kolem půl tuny odpadků na letité černé skládce za koupalištěm. „Podařilo se nám vytáhnout i čtyři pneumatiky z Lišanského potoka. Bohužel tam zbylo ještě spousta skla, plastů, kovu a starých bot, ale na to jsme krátcí. Doufáme, že se podaří vyvolat iniciativu ze strany města nejen v této lokalitě, ale také u rezervace Tankodrom, kde je také letitá černá skládka,“ přeje si Markéta.

Na odpad v přírodě ji prý lidé většinou dávají tipy, ale lépe by bylo, kdyby si sami vzali pytel a šli sbírat. Jste na zdravém vzduchu, hýbete se a ten pocit, když vidíte čistý les, je prý k nezaplacení.

Sláva Vaic

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.