Známý novostrašecký muzikant se obává o střechu nad hlavou
Chce kníže i Štěrbův dům?
N O V É S T R A Š E C Í. Medializovaný případ restituce majetku hraběte Oldřicha Kinského rozhýbal také letní vody v Novém Strašecí. Na naši redakci se obrátil známý novostrašecký muzikant Vladimír Štěrba, že o jeho dům se zajímá pražská advokátní kancelář zastupující zájmy knížete Maximiliana z Fürstenberka.
V dubnu roku 1997 (!) oslovila advokátka Mgr. Hana Daňková MěÚ Nové Strašecí a požádala ho, aby vyhledal stavební dokumentaci nemovitosti čp. 97 na stavební parcele č. 142, jejímž majitelem je od roku 1991 Vladimír Štěrba. V žádosti je uvedeno, že dům byl knížeti z Fürstenberka zkonfiskován v roce 1945 jako součást pivovaru v Krušovicích a kníže byl vyzván německým Zemským úřadem pro vyrovnání k předložení listinných podkladů původního majetku v Čechách. Odbor výstavby a MH MěÚ Nové Strašecí v dubnu 1997 bez vědomí majitele objektu požadované listiny advokátní kanceláři zaslal. „Když jsem se to dozvěděl, atakoval jsem tehdejšího starostu Pelce i vedoucího odboru Ing. Zajíce, a ti mi řekli, že Benešovy dekrety platí a nemusím se ničeho obávat,“ řekl Vladimír Štěrba. „Jenže, případ vrácení majetku hraběte Kinského ukazuje, že Benešovy dekrety nemusí můj majetek chránit a já se bojím, že je současní představitelé našeho státu zruší a já přijdu o střechu nad hlavou,“ vysvětluje Štěrba.
Dům čp. 97 býval hostinskou živností a Fürstenberkové ho koupili v dražbě 4. února 1937 a připojili ke knížecímu pivovaru v Krušovicích. Na základě dekretu prezidenta republiky Dr. Edvarda Beneše z 19. 5. 1945 č. 5/1945 Sb. byl jak pivovar tak dům čp. 97 v Novém Strašecí Fürstenberkům zkonfiskován, byla na něj uvalena národní správa a posléze přešel pod správu národního podniku Pivovary, sladovny a sodovkárny, krajský podnik Velké Popovice, závod Krušovice. Dne 1. ledna 1949 byl majetek znárodněn. V domě čp. 97 byla až do roku 1961 provozována hostinská živnost a po jejím zrušení zde bydlel syn poslední hostinské Lubomír Potůček. Okolo domu panovaly majetkoprávní zmatky (v jednu chvíli měl být dokonce zbořen, aby mohla být rozšířena křižovatka silnici, u které stojí) a pan Potůček ani nevěděl, komu má platit nájem. Konečně 1. 8. 1966 připadl objekt do správy MěNV Nové Strašecí, a ten se ho rozhodl prodat, protože pro něj neměl vhodné využití. A tak 30. 6. 1967 prodal dům manželům Bohumilu a Vlastě Štěrbovým z Pecínova. Město při prodeji zastupoval tehdejší předseda MěNV Rudolf Pavlíček a tajemník Václav Viktora. O řádném prodeji byl učiněn notářský zápis signovaný JUDr. Zdeňkem Kalábem. Manželé Štěrbovi složili požadovanou finanční částku a stali se řádnými majiteli domu i pozemku, na němž stojí. V notářském zápisu se lze dočíst, že „nemovitost se převádí prostá všech dluhů a závad.“ Současný majitel Vladimír Štěrba se stal majitelem poloviny domu v roce 1990 po úmrtí svého otce a druhé poloviny o rok později po smrti matky.
„Je mi už 52 let, jsem nezaměstnaný, nemocný a dům je to jediné, co mám. Nerad bych dopadl na stará kolena špatně. Nechci stát někde na rohu ulice s houslemi v ruce a zpívat Kde domov můj?“ shrnuje své obavy Vladimír Štěrba.
Tomáš Bednařík