RAPORT logo

Za posledních dvacet let se v Rakovníku narodilo více než 15.000 dětí

PORODNICE JE V RAKOVNÍKU 50 LET

RAKOVNÍK. Přesně před padesáti lety začaly matky z Rakovníka a okolí rodit místo doma s porodními bábami v rakovnické porodnici. MUDr. Tomáš Semerádt sice není v rakovnické porodnici tak dlouho, ale přesto už leccos pamatuje.

„Jsem zde téměř polovičku zmíněných padesáti let. S přestávkou dvaadvacet let. Nemohu tedy říkat, co se změnilo od doby, kdy v Rakovníku porodnice začínala v budově bývalého dětského oddělení. Přesto vím, že oddělení porodnice ze současného pohledu bylo ve dvou částech. Porodnice byla zvlášť a gynekologické oddělení rovněž. Operační sály byly společné s chirurgií. To já ovšem nepamatuji. Do porodnického oddělení jsem přišel v roce 1981, kdy už stála dva roky nová budova nemocnice. Od té doby se také porodnice nachází právě v nové budově,“ říká současný primář porodnice.

A co se tedy změnilo za jeho působení? „Prakticky všechno. Změnil se režim i populační politika. Dříve zde bylo jednou tolik porodů. Jde pochopitelně o celostátní trend, není to nic specifického pro Rakovník. Na druhou stranu se s výjimkou doktorů prakticky nezměnil personál. Zcela zásadně se změnil přístup k porodu, přístrojové vybavení a s tím související možnosti gynekologie a porodnictví. Porodnictví se již za minulého režimu rozdělilo docela příznivým způsobem, aniž by na to byly zapotřebí nějaké direktivy. Beru to jako modelovou situaci pro transformaci zdravotnictví. Nic se nedělalo od stolu, vše vyplynulo z tvrdé každodenní práce vyhodnocováním argumentů a výsledků. Když jsem nastupoval v roce 1980, bylo Československo podle světové organizace WHO v prenatální úmrtnosti – počtu mrtvě rozených a do jednoho týdne zemřelých dětí z tisíce– se 13‰ mezi padesátým a šedesátým místem na světě. To byla realita. Dnes se prenatální úmrtnost v rakovnické porodnici pohybuje v tak malých číslech mezi 0 a 2‰ za rok. Přispěla k tomu například technika či organizace zdravotnictví. V Rakovníku také nerodíme, pokud to není nutné, děti pod 2,5 kg. Nemáme totiž takové technické vybavení pro to, abychom se o ně dokázali postarat. Podle mě by podobná situace měla být i v ostatních oborech. Nemocnice by měli dělat pouze to, na co mají technické vybavení. K další převratné změně došlo, když se stal z gynekologie samostatný obor a časem i minimalizování invazívních operací. Jde o laparoskopii. Do Čech přišla tato metoda na konci osmdesátých let. Dnes máme vybavení, které je srovnatelné s kteroukoliv klinikou v Evropě,“ vysvětluje MUDr. Tomáš Semerádt.

Budeme –li i nadále srovnávat, nelze si nepovšimnout, že dnes jsou porodnice daleko méně anonymní. Pryč jsou doby, kdy se rozvážely děti na kojení matkám po deseti. „V osmdesátých letech přišel pověstný rooming in. Na současnou úroveň dostal rakovnickou porodnici i gynekologii pan primář Merhaut. Právě za něho došlo k největším změnám. Vznikly pokoje, kde mohly být matky společně s dětmi. S tím, jak klesala porodnost, klesal i počet lůžek na oddělení. V roce 1980 měla porodnice 62 lůžek, dnes jsme na 41. Myslím si, že pro rodičky je tento stav příznivější,“ říká primář porodnice.

Padesát let, to už je pořádný příděl věku. Jak to tedy bude s oslavami? „Bylo by to pěkné, ale zatím nevím jak. Každá podobná záležitost vyžaduji určitou organizaci a lidi, kteří se o to budou starat. A také peníze, kterých není nikdy nazbyt. Určitě by stálo za to se podívat, kdo z lékařů a personálu v rakovnické porodnici za uplynulých padesát let pracoval, a zorganizovat alespoň jedno pěkné odpoledne. Pokud se najde nějaký, alespoň malý sponzor, který by byl ochoten něčím přispět, budeme rádi. Vždyť se s velikou pravděpodobností narodil v rakovnické porodnici. Na konci listopadu bychom pak mohli zorganizovat alespoň malou oslavu,“ doufá primář rakovnické porodnice MUDr. Tomáš Semerádt. Je třeba dodat, že doufá právem. Za posledních dvacet let se narodilo v Rakovníku a okolí více než patnáct tisíc dětí.

Jan Švácha


[ Zpět na domovskou stránku ]